3 hétre bezár az egyetem és a kollégium: a hétszeresére nőhetnek az energiaköltségek
Kéthetes igazgatási szünetet és egyhetes téli bezárást rendeltek el a Szegedi Tudományegyetemen decemberre-januárra, így csökkentenék a kiadásaikat. Három hétig a kollégiumok zöme is zárva tart majd, vizsgákat ebben az időszakban az egyetem 982 terméből csak 182-ben tarthatnak.
December 19-től 23-ig, majd január 2-től 8-ig „igazgatási szünet”, december 24-e és január 1-je között pedig téli szünet lesz a szegedi egyetemen, vagyis a legtöbb oktatási épület és a kollégiumok egy része három hétig zárva tart majd – derül ki az intézmény rektorának hétfői körleveléből, írja az eduline.hu.
Az igazgatási szünet idején vizsgázhatnak ugyan a hallgatók, de – mivel több épületet december 12-e és február 4-e között teljesen lezárnak – az egyetem 982 terméből csak 182-t lehet majd használni. Ezért az intézmény azt javasolja az oktatóknak, hogy ha lehet, akkor vizsgák helyett inkább a szorgalmi időszakban írt beszámolók és ZH-k alapján ajánlják meg a jegyeket, vagy a szorgalmi időszak utolsó heteiben tartsanak előrehozott vizsgát.
A spórolás miatt a kollégiumok egy része is zárva tart majd december második felében.
A kollégiumi hallgatók legkésőbb 2022. december 16-án 18 óráig hagyják el a kollégiumokat. A kollégiumok felfűtése január 8-án kezdődik, így délután 16 órától térhetnek vissza a kollégiumokba
- áll a rektori körlevélben. Hozzáteszik azt is: „különösen indokolt esetben” azok az egyetemisták, akik a leállás idejére nem tudnak hazautazni, négy kijelölt kollégiumban kérhetik az elhelyezésüket. Ennek megfelelően a decemberi és a januári kollégiumi díj is alacsonyabb lesz.
Az oktatási épületekben és a kollégiumokban – mint ígérik – a fűtési szezonban legalább 20 fok lesz, de az igazgatási és a téli szünetben csak 10 fok lesz az épületekben. Saját radiátort, hősugárzót – ahogy a Műegyetemen vagy éppen a Miskolci Egyetemen – itt sem lehet majd használni, csak előzetes engedéllyel.
A Szegeder című lap szerint az intézményben 2021-ben az energiaköltségek valamivel több mint 2 milliárd 500 millió forintot jelentettek.
2022-ben ehhez képest már 8 milliárd forinttal kalkulálnak, míg 2023-ban a várható energiaköltségek 18 milliárd forintra nőnek.
Ez a költség tartalmazza mind a betegellátás, mind az akadémiai és egyéb funkcionális területek fogyasztását is – derül ki az intézkedési tervből. A Szegedi Tudományegyetemen november 1-től Energiahatékonysági Bizottság kezdi meg munkáját, amely további energiahatékonysági intézkedéseket javasolhat az SZTE vezetésének.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)