50 millió forint felett az otthonteremtés ebben a megyében: de kinek van erre pénze?
Az országos trenddel megegyező mértékben fokozódott az ingatlanpiaci kereslet Hajdú-Bihar vármegyében is, ahol a Duna House adatai alapján az átlagos négyzetméterár 646 ezer forintra emelkedett, az otthonteremtés költsége pedig már megközelítette az 50 millió forintot. A legtöbb ingatlan a vármegyeszékhelyen talált gazdára, ahol a fővárosihoz közelítő albérletárak mellett, már az átlagos négyzetméterár is 705 ezer, az ingatlanvásárlásra fordított összeg pedig 52,6 millió Ft-ra emelkedett a Duna House értékesítési adatai szerint.
Míg 2023-ban országos tekintetben gyenge eredményeket hozott a hazai ingatlanpiac, addig az idei évben az elhalasztott vásárlások pótlása, a csökkenő kamatkörnyezet és a megújult otthonteremtési támogatások hatása az érdeklődők számán túl már a tranzakciószámokon is érezhető
– kezdte Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.
Vármegyei szinten felerősödött idén a vásárlási kedv, ami az átlagos négyzetméterárakon is nyomot hagyott. A tavalyi év értékesítési adataihoz mérten az idei év eladásai alapján már 646 ezer forintra emelkedett a vármegyei átlag négyzetméterenként. A Hajdú-Biharban letelepedők átlagosan 10 négyzetméterrel nagyobb, vagyis 77 m2-es ingatlanokra szerződtek, az ingatlanvásárlásra fordított összeg pedig meghaladta a 49,6 millió forintot 2024-ben.
Az előző évekhez hasonlóan, továbbra is a családi házakra irányul a kereslet zöme, idén már az ügyfelek 42%-a döntött ház vásárlása mellett. A vármegyében kertes házat választó ügyfelek idén átlagosan 538 ezer forintos négyzetméteráron, átlagosan 101 négyzetméter alapterületű otthonokra szerződtek, 54,4 millió forintos áron. Az összes ingatlantípus tekintetében igaz, hogy a tavalyi évhez mérten, az országos átlaggal megegyező, kétszámjegyű növekedést mutatnak a négyzetméterárak.
A hajdú-bihari vevők számára preferált ingatlantípus a téglaépítésű lakás is, amely a Duna House 2024-as adatai alapján 33%-os arányban szerepelt az adásvételek között. A házakhoz képest mérsékeltebb áremelkedés után Hajdú-Bihar vármegyében így 771 ezer Ft/m2 áron lehetett téglalakáshoz jutni idén. A téglalakásra fordított összeg 45,5 millió forintra nőtt, az átlagos alapterület pedig 59 négyzetméter lett. 2024-ben a vármegyében értékesített ingatlanok között 18%-ra mérséklődött a panellakások aránya. Négyzetméterárak tekintetében a házgyári lakásoknál is növekedést hozott az idei év, az átlag 771 ezer Ft/m2-re emelkedett. A Hajdú-Bihar vármegyei, átlagosan 54 négyzetméteres panelekhez 39 millió forint feletti összegért juthattak a vásárlók.
A kelet-magyarországi régió fellegvárának tekinthető, albérletárak tekintetében pedig a fővároshoz közelítő vármegyeszékhely volt az idei évben is a terület legkeresettebb települése, itt zárult a Duna House által közvetített vármegyei tranzakciók 82%-a. Az ingatlanközvetítő várakozásai szerint az év második felében is aktív piaccal lehet majd számolni mind országos, mind vármegyei szinten, ezért is döntött a hálózat egy újabb, debreceni Duna House ingatlaniroda nyitása mellett. Az új iroda szakértői az augusztus 16-i megnyitót követően, a Simonffy utca 15. szám alatt, a várják az ügyfeleket
– tette hozzá a szakértő.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)