Évek óta nehéz helyzetben van a hazai és az uniós sertéshúságazat, amelyet a növekvő beszerzési árak, a csökkenő fogyasztás, az átalakuló fogyasztói szokások, és úgy általában az ágazat társadalmi megítélésének változása is sújt - olvasható az Agrárszektor mai cikkében.
Az Európai Unióban a sertéshúságazatnak már jó pár éve azzal kell szembesülnie, hogy kisebb-nagyobb mértékben csökken a termelés. 2021 és 2023 között a sertésvágások száma az Unióban jelentős mértékben, mintegy 12%-kal csökkent, jó hír viszont, hogy idén májusig 1,5%-os növekedés volt megfigyelhető a vágásokban. Ez talán jelzés arra, hogy az elmúlt évek negatív tendenciája leáll - mondta el Éder Tamás. A szakember ugyanakkor rámutatott, hogy az ágazat gazdasági okokból már egy ideje nehéz helyzetben van, ugyanis az elmúlt két évben a sertés termékpályán végbement áremelkedés az önköltségek jelentős növekedését hozta a húsipar számára.
Ahogy az EU-ban, úgy Magyarországon is az élősertés ára mellett jelentősen megnövekedtek az energiaárak és a munkabérek, és az ágazat szereplői sem a tőkehús-, sem pedig a húskészítmények területén nem tudták a megemelkedett önköltségeket érvényesíteni a fogyasztói árakban
- nyilatkozta Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) elnöke.
A cikk folytatása az Agrárszektoron olvasható, ITT!
Címlapkép: Getty Images