Odavannak ezért a gyümölcsért a magyarok: itt fillérekért beszerezheted
Jócskán elszállt birs ára, pedig a legtöbb vidéki ház udvarában megtalálható volt. A gyümölcs piaci ára idén 800 - 1000 forint körül mozog
A birs egy gyakori gyümölcs, ezért nem olyan egyszerű hozzájutni, mint például a sima almához. Az AKI adataiból kiderült az is, hogy 2023. 40. hetében a birs kilója 979 forint volt, 2024. 39. hetében a birskörte kilója 799 forint volt.
2022-ben a zöldségek és gyümölcsök árai kimagasló inflációval ugrottak meg, a birs ára például 900-1200 forintos kilós ár között volt ősszel a boltok polcain. Fel van adva a lecke a termelőknek és a klímaváltozás sem segít - írja az Agrárszektor.
Manapság nagyon kevesen foglalkoznak itthon intenzív termesztésben ipari mennyiségű birs előállításával. Az egyik oka, hogy eltűntek a hazai kertekből ezek a fák, az nem mást, mint a klímaváltozás. A kedvezőtlen időjárási körülmények gyakorlatilag minden termelőnek feladják a leckét, a birstermelők sincsenek más helyzetben.
A birs ugyanis egy ártéri gyümölcsfa, akárcsak a dió, az extrém időjárás, mint például a fagyok vagy a hosszú aszályos időszakok, komoly pusztítást végeztek a hazai állományban. Ráadásul birsfákat sújtó betegségek, mint a tűzelhalás, szintén nagy károkat okoznak, és sok esetben a fák elpusztulásához vezetnek.
Az emberek többsége már csak üzletekben szerzi be, amit szükséges. A kis zöldség-gyümölcs kereskedések gyakorlatilag megszűntek, még a falvakban is. Vidéken sok helyen kivágták a gyümölcsfákat, hagyták, hogy tönkrementjének.
A gyümölcsfák gyakorlatilag kikoptak a falusi kertekből. A rendszerváltás óta a vásárlók megszokták, hogy mindent az üzletekben szereznek be. Ha egy termék nincs ott, gyorsan elfelejtik - mondta a HelloVidéknek Bűdi Zsolt, a Bács-Zöldért Zrt. vezérigazgatója.Több termelő kifejtette a lapnak, hogy az extrém időjárás miatt rendkívül kis mennyiségű az idei termés. A tavaszi fagy, a jégeső, majd a sorozatos hőhullámok egyáltalán nem kedveztek a birsfáknak, és az ez évi hatások a 2025-ös szezonra is hatással lesznek.
Tavaly egy kecskeméti termelő arról számolt be, hogy az ültetvényein gyakorlatilag nulla lehet a termés, a szokásos 25 tonna helyett nagyjából 100 kg-t sikerült leszedni. A késői tavaszi fagy virágzáskor a virágok 80%-át elvitte, a maradék virág kezdeményt pedig egy májusi heves vihar verte le a fákról. Más termelők is hasonló helyzetben voltak, a szokásos termés 10-30%-a volt tavaly.
Ha pedig szeretnénk birsalmát fogyasztani akár magában, desszertekhez, „sajtként” vagy pálinkaként, érdemes meglátogatni egy-egy Szedd Magad akciót, hiszen így friss gyümölcshöz juthatunk, ráadásul jó áron. Nézzük, hol érdemes keresni:
- Bács-Kiskun megyei Szedd Magad: Kecskemét, Bács Zöldért Zrt
- Fejér megyei Szedd Magad: Gárdony, Borbás Kert
- Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szedd Magad: Nyírkáta
A hazai birsalma Szedd magadokról a HelloVidék pár napja cikkezett, ITT megtalálod a cikket!
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)