Hatalmas kihívások előtt állnak ezek a termelők: megszorongatja őket a klímaváltozás
Ahogy az Agrárszektor írja, az elmúlt évek rendkívüli klímaváltozási hatásai komoly kihívások elé állították a magyar szántóföldi növénytermesztőket. Az egyre kiszámíthatatlanabb időjárás, a hosszan tartó aszály és a szántóföldeket sújtó kártevők mind-mind arra kényszerítik a gazdákat, hogy új módszerekkel próbálják meg a termelést stabilizálni, lehetőleg biztonságos, fenntartható módon. A helyzetet a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke, Petőházi Tamás világította meg, aki szerint számos régióban a termelők már harmadik éve zárják negatív eredménnyel a szezont.
Vannak termelők, akiknek ez már a harmadik évük, ami nagyon rosszul sikerül. Egyértelműen látszik az országnak az a része, ami a klímakitettség miatt lassan kezelhetetlenné válik
- világította meg a helyzetet a lapnak Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke. A problémát különösen az Alföld déli régióiban és Fejér megye egyes részein élő gazdák érzik, ahol a termelést az aszály és ráadásul különböző kártevők - így például a pocokinvázió - is veszélyeztetik.
Mi a helyzet az Alföldön?
Petőházi szerint a helyzet különösen súlyos az Alföld déli területein, Bács-Kiskun, Csongrád, Békés, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megyékben, ahol a klímakitettség és a környezeti tényezők kombinációja folyamatos termelési kockázatot jelent. Az aszályos időszakok, a talaj szerkezetének folyamatos gyengülése és a megnövekedett kártevők általi károk hatására a gazdálkodóknak új módszereket kell keresniük a fenntartható és stabil jövedelmezőség biztosítása érdekében.
Óvatosan az alternatív növényekkel!
A legfőbb kérdés, hogy milyen növénykultúrákat és vetésforgót lehetne bevezetni a gazdálkodás biztonságosabbá tételéhez. Bár felmerültek új, alternatív növények termesztésének lehetőségei, Petőházi szerint a kukorica még mindig meghatározó növény a magyar mezőgazdaságban, amelynek nehéz megtalálni az alternatíváját.
Nagyon sokan keresik a választ, az látszik, hogy 8-900 ezer hektáron termesztett növényt leváltani nem lehet teljes mértékben.
Az alternatív növények iránt ugyan érdeklődés mutatkozik, de azok terjeszkedését is óvatosan kell kezelni, hogy a piac fel tudja dolgozni a változást. Itt az elnök a fokozatosságot hangsúlyozta, fontos, hogy amit a termelők előállítanak, arra legyen vevő is.
További részleteket az Agrárszektor teljes cikkében olvashatunk, ide kattintva.
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)