Durva összegeket hagyunk ott a boltban: így védik ki a húzós árakat az élelmes magyarok
Amíg egykor a hitelkártya a felelőtlen eladósodás szimbóluma volt, mára ez a helyzet sokat változott. Az utóbbi években sokat csökkent a kibocsátott hitelkártyák száma, és a hazai pénzintézetek tapasztalatai szerint egyre inkább a pénzügyileg tudatos ügyfelek választják az ilyen fizetési megoldást. Nem ritkán a különböző kedvezmények kihasználása érdekében igénylik az ilyen kártyákat, tehát gyakran a spórolás a cél. A Pénzcentrum kérdésére a bankok azt is elárulták, milyen célokra nőttek a leginkább a ráfordított összegek. Kiderült, hogy egyre többet költünk élelmiszerre, gyógyszerre, viszont az utazásra fordított összegek kiemelkedően nőttek.
A magyar ügyfelek körében sosem volt olyan elterjedt a hitelkártya-használat, mint az Egyesült Államokban, vagy akár az EU más tagállamaiban. Magyarországon sosem voltak divatosak a fogyasztási hitelek, ezek közül is a hitelkártyák a magas THM-jükkel sokkal riasztóbbak, mint pl. egy 0%-os áruhitel.A bankok tapasztalatai szerint viszont a pénzügyileg tudatos ügyfelek körében válhat egyre népszerűbbé ez a termék, akiknek kifejezetten a spórolás, kedvezmények igénybevétele, a szolgáltatás előnyeinek kihasználása a célja.
A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikái szerint egy év alatt - 2023. június 30. és 2024. június 30. között - 2,8 százalékkal nőtt betéti és 1,4 százalékkal a hitelkártyák száma. Ötéves távlatban viszont az látható, hogy a betéti kártyák száma 9,1 százalékkal, tíz év alatt 21,6 százalékkal nőtt, míg a hitelkártyák száma 2020 júniusa óta 9,2, 2015 júniusa óta pedig 20,2 százalékkal csökkent. Ezek alapján úgy tűnhet, a hitelkártyák egyre inkább kimennek a divatból, a hazai pénzintézetek lapunkkal közölt információ alapján más kép rajzolódik ki.
Újra népszerű lehet a hitelkártya, sokan már az egészségügyi kiadásokat, éttermi költéseket is ebből fedezik és még az élelmiszert is hitelkártyával veszik.
2024. június 30-án 1 millió 125 ezer hitelkártya volt forgalomban Magyarországon, ebből mindössze közel 12 ezer volt üzleti célú, a többi lakossági célú. Hosszú távon jelentős csökkenés látható a hazai kibocsátású hitelkártyák számában, akár a 2020-as, akár a 2015-ös adatokhoz viszonyítunk. 2022 decembere óta azonban a 2024. júniusi volt a legmagasabb adat, újra kezdhetnek tehát népszerűbbé válni a hitelkártyák.
A hitelkártyák számára, költések nagyságában történő változásokra hatással lehetett az utóbbi években többször rekordmagasra nőtt infláció, az anyagi helyzet romlása és javulása, valamint a hitelfelvételi kedv növekedése és csökkenése. Ugyanis amikor hiteligénylésre kerül a sor, mint a folyószámla hitelkeret, mind a hitelkártya szolgáltatás csökkentheti az igényelhető hitel összegét, így olyan időszakokban, amikor roham indul a bankokba a kedvezményes hitelekért, a hitelkártyák megszűnése is jellemző.
Így használd a hitelkártyát
Mi is az a hitelkártya? A hitelkártya egy speciális bankkártya, amellyel birtokosa a kibocsátó pénzügyi intézmény által meghatározott hitelkeret erejéig fizetni tud, illetve egyes kártyatípusok esetében készpénzt tud felvenni. Nem szabad elfelejteni, hogy a kártyához tartozó hitelkeretből vásárlásra felhasznált összeget utólag, meghatározott feltételek szerint vissza kell fizetni. Aki ezt elmulasztja, annak jelentős kamatot kell fizetnie!
Bárki lehet kártyabirtokos, akit rendszeres jövedelme alapján a bank hitelképesnek minősít. A kártyaigénylés feltételei azonban bankonként eltérhetnek. A kártyaigénylés nem kerül pénzbe, viszont a birtoklásnak és a használatnak vannak költségei. Ezek lehetnek állandó díjtételek, mint például a kártya éves díja, és egyéb eseti díjak, mint az egyenleglekérdezés, a limitmódosítás, vagy a kártyacsere díja. A hitelkártyához igényelhető többletszolgáltatásokat szintén díj terhelheti.
Mivel a hitelkártya egy hitelforma, a hozzá tartozó hitelkeretből elköltött összegeket vissza kell fizetni a szolgáltatónak. Ha ezt a megadott határidőig nem teljesíti a kártyabirtokos, az szintén többletterhet jelent, hiszen a szolgáltató kamatot, késedelmi díjat számíthat fel - hangsúlyozza az MNB.
Mire kell különösen figyelni? A hitelkártyát kibocsátó bank lehetőséget ad a kártyabirtokosnak, hogy adott időszakon belül a hitelkeret terhére vásároljon vagy készpénzt vegyen fel. Ezt az időszakot nevezik vásárlási vagy elszámolási időszaknak, amely a számlazárás napjával ér véget. Az ebben az időszakban a hitelkeretből vásárlásra felhasznált összeget a következő, úgynevezett türelmi időszakban kell visszafizetni a bank által meghatározott határidőig. Ha ez teljesül, az összeg díj- és kamatmentes. Nem szabad elfelejteni, hogy a kamatmentesség kizárólag a kártyás vásárlásokra vonatkozik, készpénzfelvételre nem, a hitelkártyával történő készpénzfelvétel díja rendkívül magas!
Ha a kártyabirtokos nem fizeti vissza a teljes összeget a türelmi időszak alatt, csak a bank által meghatározott minimum összeget, akkor a szolgáltató kamatot számít fel a felhasznált összegre. Ha a minimum összeget sem fizeti be a hitelkártya tulajdonosa, akkor a kamaton felül késedelmi kamatot, díjat is fizetnie kell.
Fontos, hogy a minimum összeget csak a türelmi időszakban lehet befizetni, az azt megelőző befizetések ebbe nem számítanak be. Az elszámolási és türelmi időszak hossza (együttesen: kamatmentes periódus), valamint a minimum fizetendő összeg bankonként eltérő lehet. Az elszámolási időszak általában 30, míg a türelmi időszak jellemzően 15 nap.
Bár a hitelkártya vásárlásra és készpénzfelvételre egyaránt használható, utóbbira nem célszerű használni, mert a bank a pénzfelvétel napjától magas kamatot számít fel, a tranzakció költsége pedig jellemzően többszöröse a normál bankkártyás készpénzfelvételnek. Fontos! A hitelkártya az egyik legmagasabb THM-mel rendelkező hiteltermék, vagyis az egyik legdrágább hiteltípus.
A teljes cikk a Pénzcentrumon olvasható.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)