Ne hagyd, hogy pocsékba menjen a termés: így védd meg a kertedet a pusztító fagyoktól
Akinek a kertje vált már valaha a fagy áldozatává, valószínűleg emlékszik a fonnyadt, megvizesedett, megbarnult levelek szomorú látványára. Mutatjuk, mivel lehet felvenni ellene a harcot!
Az őszi időszak tele van olyan remek szezonális elfoglaltságokkal, mint az almaszedés, a sütőtök- és gesztenyesütés vagy a festői lombkoronákban való gyönyörködés. A változékony időjárás, az elő-előforduló hajnali fagyok azonban rizikót is rejtenek a kertészkedők számára: a váratlanul érkező lehűlés bizony alaposan tönkreteheti hetek, sőt hónapok gondos munkáját.
Akinek a kertje vált már valaha a fagy áldozatává, valószínűleg emlékszik a fonnyadt, megvizesedett, megbarnult levelek szomorú látványára. Ne feledkezzünk meg a most beérő zöldségeinkről: a répa, káposzta, sárgarépa, karfiol, kelkáposzta, fokhagyma és póréhagyma ilyenkor még hoz termést. Az utolsó babokat is most kell leszednünk, és a leveleit kiválóan felhasználhatjuk a komposztba is. Szerencsére léteznek azonban módszerek arra, hogy megvédjük növényeinket a fagy veszélyeitől, a Modern Farmer cikke alapján most ezek közül mutatunk meg néhányat.
1. Fóliasátor
Ellenőrzött, szigetelt környezetet nyújtanak a veteményes számára. Otthon is elkészíthetjük mi magunk, csak néhány alapanyag kell hozzá: tégla, műanyag cső és természetesen takaróanyag. Miután kiraktuk a széleket, a tégla hézagján keresztül le kell szúrni a csővégeket, hogy szilárdan álljanak, erre jöhet a fólia. Ajtó sem kell rá feltétlenül, elegendő csak felhajtani a fóliát, amikor bemegyünk.
2. Öntözés
Lehet, hogy furcsának tűnik, de a víz szigetelőként is működhet. Ha a növényeket megfelelően öntözzük és a talaj nedves, felfelé áramló hőt bocsátanak ki. Öntözzük meg a növényeket, mielőtt éjszaka csökken a hőmérséklet, de ne áztassuk el őket! Ha azt vesszük észre, hogy hajnalban némileg fagyott, aznap reggel enyhén öntözzük csak őket. Ez segít, hogy akklimatizálódjanak a hőmérséklet-változáshoz, amikor feljön a nap. Ha már felkel a nap és a növényen még mindig a fagy nyomait látjuk, az azért sem jó, mert a sejtjei gyakran nem képesek elég gyorsan alkalmazkodni, ami törést okozhat. Ezzel szemben egy könnyű vízbevonat képes fokozatosabban felszabadítani a hőt.
3. Házi védőtakaró
Ha enyhe fagyra figyelmeztetnek, készíthetünk fagytakarót különféle otthon fellelhető anyagokból, például kimustrált ágyneműből, takarókból. Este fedjük le a terményeket ezekkel, és rögzítsük csipeszekkel a karókhoz vagy más tereptárgyakhoz. Arra viszont mindenképp ügyeljünk, hogy amikor reggel felkel a nap, vegyük le a takarást, hogy a növények levegőhöz, fényhez jussanak.
4. Vigyük be őket a házba
Ha van helyünk és lehetőségünk, átültethetjük a növényeinket olyan eszközökbe, amiket aztán be lehet vinni az otthonunkba vagy akár egy üvegházba. Átültetéskor figyeljünk arra, hogy a gyökérzetből a lehető legtöbbet megtartsuk! Emellett jó, ha tudjuk: az ültetés alapvetően stresszt jelent a növényeknek, hiszen megzavarják őket, gyökereik külső beavatkozásnak vannak kitéve. Nem is képesek azonnal vizet vagy tápanyagokat felszívni, ami kertészeti szakkifejezéssel élve transzplantációs sokkhoz vezet - érdemes tehát a lehető legkörültekintőbben eljárni.
5. Mulcsozás
A talajtakarás vagy mulcsozás, ami lényegében egy vékony anyagréteg szétterítése a kerti talajon, több pozitív hozadékkal is kecsegtet: ilyen például a gyomok elleni hatékony küzdelem és a hozzáadott tápanyagok is. Szigetelhetjük vele a talajt, a növényi gyökereket és az összes olyan, talajban megtalálható élőlényt, amik elősegítik az egészséges termesztési környezet fennmaradását. Ez különösen hasznos a hőmérséklet-ingadozások idején, például amikor a hajnali vagy éjszakai fagyoknál. Sokféle módon készíthetjük el a mulcsot, de az évszakra való tekintettel most a legpraktikusabb, ha kihasználjuk a fákról lehulló rengeteg levelet.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)