A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívása szerint saját fogyasztásra naponta legfeljebb két kilogramm medvehagymát szabad gyűjteni azokban az állami erdőkben, amelyek nem minősülnek természetvédelmi területnek, a kereskedelmi célú gyűjtéshez pedig minden esetben engedély szükséges.
Az érdeklődők az érintett területet kezelő erdőgazdaságtól, illetve nemzeti park esetén az azt irányító igazgatóságtól kérhetnek hiteles információt, valamint a Nébih interaktív erdőtérképén is tájékozódhatnak az egyes erdőterületek besorolásáról.
Fontos továbbá, hogy a medvehagyma kereskedelmi célú gyűjtéséhez minden esetben engedély szükséges.
Az előzetes hozzájárulást magánterület esetén a tulajdonos, állami erdő esetén a területet kezelő erdészet állítja ki. Kereskedelmi forgalomba hozatalnál pedig fel kell tüntetni a címkén a gyűjtő vagy forgalmazó nevét és címét, valamint a származási országot
Tartsd be a szabályokat, kerüld el a bírságot!
Az értékesítésre szánt medvehagyma gyűjtése engedélyhez kötött és adóköteles (melyről korábban részletesen itt írtunk). Ennek elmulasztása pedig komoly büntetést vonhat maga után.
Mulasztás esetén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal információi szerint, maximum 200 000 forintos büntetést szabhat ki magánszemélyre, amin felül a vétkes köteles megfizetni az elmaradt adót, továbbá az ehhez tartozó esetleges késedelmi díjakat is. Az elmaradt adózáson felül az is büntethető, ha valaki az erdőtulajdonos engedélye nélkül árusítás céljára gyűjti a medvehagymát. Érdemes tehát résen lenni azoknak, akik tavasszal kereset kiegészítésként megrohamozzák az erdőt a medvehagyma szezonban. Ha ennek fejében gyűjteni indulnál, mutatjuk, hová érdemes kilátogatni.
Legnépszerűbb medvehagyma gyűjtő területek
Az ország legismertebb medvehagyma-termő termőterülete a Mecsekben található, amit hamarosan ellep a tavasz hírnökeként jegyzett, jellegzetes fokhagyma illatú, vér- és vesetisztító gyógynövény. A Mecsekerdő kezelésében lévő területeken, amelyek nem állnak természetvédelmi oltalom alatt, saját szükségletére bárki szabadon gyűjthet medvehagyma-levelet. Az állami erdőkre vonatkozó szabályozás szerint ennek maximális mennyisége naponta legfeljebb két kilogramm. Kiemelt területnek számítanak egyébként az Éger-völgy, a Száraz-kút-pihenő, és az Égett-szállás is. A következő térképen tájékozódhatunk a Mecsekerdő Zrt. által kezelt erdőterületek erdészeti beosztásáról, védett természeti területekről és a medvehagyma kíméleti területekről is.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park kezelésében lévő Gerecse Tájvédelmi Körzetben is szép számmal gyűjthetjük a medvehagymát, legfőképp Pusztamaróton, de a Bakony keleti és nyugati vége (Burok-völgy, Bakonybél, Kovácsi hegy-Tátika-Uzsa által határolt terület) is ígéretes zsákmányszerzés céljából.
Fejér megye az egyik legjobb medvehagyma lelőhely az országban, illetve Európában is egyedülállónak számít a Kisgyón Természetbarát Telep környéke. De a dégi Festetics-kastély kertjében is bőven találunk medvehagymát. Fontos viszont, hogy ezen a területen általában egy-két héttel később jön a szezon csúcsa, mint a Mecsekben.
A Zala megyei Obornak és Bocska közötti erdőbe is érdemes ellátogatni, itt is sok a medvehagyma.
Címlapkép: Getty Images