Jóval több a mikroműanyag a Balatonban, mint sejtették: ez az oka
A kutatók arra következtettek, hogy a felszíni vizek mikroműanyag-tartalma háromszor, ötször annyi lehet, mint amit korábban mértek. Ez nemcsak a Balatonra igaz, hanem a folyókra is.
Vízmintát vettek a Balatonból a Keszthelyi-öbölben, hogy a kutatók tökéletesíthessék mintavételi módszerüket a mikroműanyagok kiszűrésére. Bordós Péter projektvezető a Sonline.hu kérdésére elmondta, információkat akartak szerezni arról, milyen hatásfokkal lehet visszanyerni a vízbe került mikroműanyagokat a környezetből. Arra következtettek, hogy
a felszíni vizek mikroműanyag-tartalma háromszor, ötször annyi lehet, mint amit korábban mértek. Ez nemcsak a Balatonra igaz, hanem a folyókra is.
Egy köbméter balatoni vízben 5-10 részecskét mértek, ami a korábbi belföldi eredményekhez képest viszonylag alacsony a szakember szerint. A legmagasabb értéket egy 2018-as mérés mutatta a Dunában, amiben köbméterenként 50 részecskét számláltak.
G.-Tóth László, a Magyar Tudományos Akadémia professzora azt mondja, a Balaton vizébe úgy kerülhetett a szennyeződés, hogy a keletkezett hulladék a természetbe került, az esővíz által pedig a tóba mosódtak az egyre apróbbra bomló részeckéi. Arra is van példa, hogy felelőtlenül a vízbe dobják a műanyagszemetet, ez egyenes úton vezet a szennyeződéshez.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)