Olcsóbb is, ráadásul magyar találmány: a mikrokapszulás szigetelésé a jövő?
Energiatakarékos és környezetbarát hőtárolási módszert fejlesztett ki az építőipari termékeket gyártó Thermofoam Kft. bácsalmási telephelyén. A módszer hőtároló mikrokapszuláknak köszönhetően működik, amelyek egyebek mellett hőszigetelő anyagba vagy a vakolatba keverve fejtik ki hatásukat.
A beruházás 608 millió forint uniós és mintegy 140 millió forint saját forrásból valósult meg a veszprémi Pannon Egyetemmel és a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközponttal együttműködve.
Pirityi László János elmondta, a módszer lényege az, hogy a mikrokapszulák hőtároló anyagot tartalmaznak, amely felmelegedéskor megolvad és így hőt von el a környezetéből, lehűléskor pedig megdermed és a felvett hőt leadja belső környezetének, így stabilizálódik az épület belső hőmérséklete.
Az olvadási hő hetven, nyolcvanszorosa a fajhőnek, így kisebb térfogaton sokkal nagyobb hőtárolásra van mód a mikrokapszulák alkalmazása révén, mint a folyadékhő tárolás esetében például a hagyományos fal- és padlófűtés alkalmazásakor.
A mikrokapszulás szigetelés költsége egy átlagos családi ház esetében egymillió forint alatt van - tette hozzá. A módszer iránt elsősorban a családi házak, könnyűszerkezetes épületek kivitelezői érdeklődhetnek majd. A fejlesztők hosszú távú célja a környező országok, köztük a Nyugat-európai térség ellátása.
Nemzetközi piackutató cégek szerint 2018 és 2025 között Európában a mikrokapszulázott hőtároló anyagok piacán mintegy 20 százalékos növekedés várható - jegyezte meg a szakember.
A kísérleti üzem évi maximum mintegy 100 tonna mikrokapszula előállítására képes, egy 100 négyzetméteres lakóház esetében mintegy 250 kilogramm kapszulára van szükség - mondta.
Pirityi László János beszélt arról is, hogy együttműködnek egy többéves projekt előkészítésében, amely nulla energiaigénnyel működtethető készházak elterjesztését célozta meg. Ezen a készházakat előállító Bergerházak Kft.-vel, illetve a Nebraska Kft.-vel, valamint kutatóintézeti partnerekkel dolgoznak.
Tájékoztatása szerint hasonló elven működő, de más technológiával gyártott hőtároló mikrokapszulát már használnak Németországban számos középületben. A gyártás azonban a közelmúltban Németországból átkerült az Egyesült Államokba, így Európában egyedül a Thermofoam Kft. foglalkozik mikrokapszulás hőtároló előállításával.
A Thermofoam Kft. 1994-ben jött létre, magyar magánszemélyek tulajdonában áll. Fő telephelye Felsőpakonyban, fióktelepe Bácsalmáson működik. Legrégebbi termékcsoportja a SOLFLEX márkanév alatt futó hő-visszaverő fólia család, amit egyebek mellett különböző műanyag fóliák feldolgozása, tűzgátló szigetelőanyagok előállítása követett.
A cégnél 83-an dolgoznak, 2019-ben az árbevétele 1,464 milliárd forint, eredménye 102 millió forint volt, a tavalyi évet 1,687 milliárd forint árbevétellel és közel 77 millió forint nyereséggel zárta.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)