Méregdrága ősz vár a magyar autósokra: nincs mese, fizetniük kell

HelloVidék   
  Megosztom
Méregdrága ősz vár a magyar autósokra: nincs mese, fizetniük kell

A naptárt és a meteorológiai jelentéseket böngészve az autótulajdonosoknak bizony lassan el kell kezdeniük a kocsi téli felkészítésén ügyködni, aminek az egyik, ha nem a legfontosabb része az abroncscsere. De mikor indul meg a roham a szervizekben, és számíthatunk-e áremelkedésre? Cikkünkből kiderül.

Az elmúlt hetekben végleg és visszavonhatatlanul beköszöntött az ősz, és jelenleg éppen a zordabbik arcát mutatja. Az időjárás szinte egyik pillanatról a másikra váltott indiánnyárból hűvös, esős, szeles októberbe, ráadásul, ahogy mi is megírtuk, a Kékestetőn szerdán már havazott is. A naptárt és a meteorológiai jelentéseket böngészve az autótulajdonosoknak bizony lassan el kell kezdeniük a kocsi téli felkészítésén ügyködni, aminek az egyik, ha nem a legfontosabb része az abroncscsere. A nyári abroncs egyszerűen nem alkalmas a téli közlekedésre. Ha a télire is fent hagyott nyári abroncs miatt okozunk balesetet, a kár már egyetlen karosszériaelem sérülése esetén is nagyobb lesz, mintha vettünk volna négy téli abroncsot, írja a Magyar Gumiabroncs Szövetség.

A széles méret-, ár- és minőségbeli kínálatból nem könnyű feladat kiválasztani a számunkra ideálisat. Bárhogy is döntünk, a szövetség tanácsait érdemes megfogadni:

  • nem érdemes bizonytalan, kétes eredetű (például ismeretlen távol-keleti importból származó) abroncsokat venni,
  • sem használtat, még akkor se, ha szemmel láthatóan jó állapotban vannak,
  • vásárláskor érdemes kikérni a gumiabroncs-szervizes szakember véleményét,
  • és ami végképp tilos: ne kombináljuk a téli abroncsot a nyárival, a fizikát ugyanis nem lehet becsapni!

Jól tesszük azt is, ha szakműhelyt választunk - egy kereket otthon is ki lehet cserélni, de az abroncsnyomás-ellenőrző rendszert nem tudjuk otthon kalibrálni, mint ahogyan centrírozni sem tudunk megfelelő berendezések nélkül. Ha kerékre szerelt téli-, illetve nyári-szettet cserélgetünk, akkor egyrészt olcsóbban megússzuk a tavaszi-őszi váltást (magyarán kisebb a szervizdíj), másrészt az abroncsot is kíméljük.

Ennek apropóján most megkérdeztünk néhány gumiszervizt szerte az országban, mik a tapasztaik a gumicsere-szezon beindulását illetően. Az első jó hírünk az, hogy az általunk megkérdezettek közül egyik szerviz sem hajtott végre számottevő áremelést, és a szolgáltatásaikban sem történt változás az elmúlt időszakban.

A debreceni Tóth Gumiszerviz szakembere szerint kezd beindulni a szezon, de azt még nem lehet mondani, hogy benne lennének a sűrűjében. A csúcs idején általában 50-60 kocsi szokott naponta jönni hozzájuk, most egyelőre a 8-10-nél tartanak. A szakember szerint

Akik előrelátóbbak, elkezdik már most felrakatni, de a szezon egyébként egészen december közepéig tart. Náluk érkezési sorrend van, nem időpontfoglalás, így aki délután 5 óráig megérkezik, mindenképp elvállalják a 6 órai zárásig. Árlistájuk alapján személygépkocsi szerelését 12"-tól -16"-ig 1000 forintos áron vállalják, a centírozás ugyancsak 1000 forintba kerül, együtt a kettő 1500 forint.

A szegedi Elitguminál jellemzően most még a céges ügyfelek vannak túlsúlyban a gumicserét illetően. Nagy kérdés számukra (is), hogyan alakul a vírushelyzet, lesznek-e korlátozások vagy sem – természetesen mint mindenki, ők is abban bíznak, hogy nem lesznek, ebben az esetben pedig a megszokott szezonra számítanak. Tavasszal, a drasztikus korlátozások időszakában jelentősen visszaesett a forgalmuk, a nyári gumis szezon is legalább egy hónappal kitolódott, habár ez amúgy is hosszabb, mint a téli, akár 2-3 hónapig is eltart, mondta el érdeklődésünkre a gumicentrum szakembere. A téligumi-szezon kezdete szerinte időjárásfüggő, jellemzően akkor indul be, amikor tartósan 7 fok alá csökken a hőmérséklet.

Az esős, hideg időszak is hirtelen köszöntött be, sokan félnek attól, hogy ugyanilyen hirtelen jön a tél is. A szakember viszont úgy gondolja, november közepénél-végénél hamarabb nem lesz annyira drasztikus az időjárás, hogy téli gumit kelljen cserélni. „Ha most feltesszük a téli gumit, majd kisüt a nap és jó idő lesz, csúszni fog a felmelegedett aszfalton. Viszont a nyári gumi akkor csúszik, ha leesik az eső és lehűl az idő 10 fok környékére. Ezért főleg attól függ a csere, ki hogyan mérlegel. Tényleg van benne lutri” - mondta el a HelloVidéknek.

Időpontot foglalni online és telefonon is lehet hozzájuk, utóbbi teszi ki az érkező ügyfeleik 90 százalékát. Gumihotel-szolgáltatás is van náluk: két telephelyükön összesen közel ezer abroncsot tárolnak el, gumit és kereket egyaránt. A tapasztalat szerint egyre többen élnek ezzel a lehetőséggel, cégek és magánszemélyek egyaránt. Személygépkocsi-kerék komplett szerelését 2000 forintos ártól vállalják, a gumihotel pedig garnitúránként 5000 forintos áron működik, áll a honlapjukon.

Most kezd elindulni a szezon, még nagyon gyerekcipőben jár. Két héten belül már masszívabb lesz, olyankor negyedóránként van autónk az előjegyzések alapján, reggel 6-tól este 6-ig. Ez körülbelül december 20-ig ki is tart

- válaszolta megkeresésünkre a Fehérvári Gumiszerviz szakembere, aki azt is elmondta, hogy a szezonra jellemző napi 50 autóból körülbelül 15-öt csinálnak meg mostanság. Akik óvatosabbak, szerinte már most felrakatják, de azok is, akik türelmetlenebbek, nem szeretnek várni, el akarják kerülni a tömeget. Gumihotel-szolgáltatást náluk is lehet igénybe venni, és úgy veszik észre, nagyon kedvelik az emberek, 10-ből 7-en használják – főleg olyanok, akik panelben élnek, nincs raktáruk, nem tudják hova eltenni a kereket, hiszen akár nagy autóval járnak, vagy kicsivel, mindenképp helyet foglal. Árlistájuk alapján gumiszerelést és centírozást már 1700 forint/keréktől vállalnak, egy garnitúra gumi tárolása 5000 forint/szezon.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

gumi

autógumi

gumiszerviz

téli gumi

nyári gumi

gumicsere

abroncs