Ez a helyzet a Velencei-tóval: most akkor mi történik?
A Velencei-tó idén azért került előtérbe, mert látszólag a kiszáradás szélére került, emellett tömeges volt a halpusztulás is a tóban. Ugyan a tó bizonyos időközönként rendkívül lecsökken a szakemberek szerint viszont ez azonban nem feltétlenül baj. Ahogy arról a HVG beszámolt az őshonos élőlények alkalmazkodtak a tó jellegéhez, és a víz tisztán tartásában kulcsfontosságú nád megújulásához is üdvös az alacsony vízszint. Ez persze nem vigasztalja azokat, akik a helyi turizmusból élnek. Pedig nekik is alkalmazkodni kell hosszú távon a tóhoz és környezetének változásához.
Ahogy arról a portál beszámolt, a mért adatok szerint szerdán már csak kilenc centiméterrel volt a 72 éve mért legkisebb vízállás felett a Velencei-tó vízszintje. Mint írják, a helyszíni beszámolók alapján a nádasok többsége száraz területen áll még, a tó vízszintje messze a parti kőszórások alá süllyedt, halakat alig látni, amiket igen, azok közül sok haldoklik.
Nem csoda, viszont a Magyar Horgász Szövetség nemrég arról számolt be, 110 mázsa elpusztult halat szedtek ki a tóból, de jövőre újra telepítenek. A szövetség főigazgatója viszont arra is kitért, hogy hamarosan gondoskodnak a vízutánpótlásról, mivel lehalásszák a Zámolyi-víztározót és a Velencei-tóba engedik a vizét. Ezt sürgetik persze a környéken élők és a horgászok, na meg akik a turizmusból, vendéglátásból élnek.
A tóval kapcsolatos negatív fejlemények hatással voltak a turizmusra is, és bár a Magyar Turisztikai Ügynökség közölt adatai szerint a tó körüli idegenforgalom a járványügyi lezárásokkal sújtott 2020-hoz képest bővült, de a vendégéjszakák számának nyári hónapokban regisztrált 14,9 százalékos növekedése így is jó 10 százalékkal elmaradt az országos átlagtól, ami 25 százalék körül alakult
- közölte a portál. Mint írták, az esettel kapcsolatban Boromisza Zsombor tájépítész mérnököt is megkérdezték.
Érhető, hogy a tó mesterségesen kialakított formájához kapcsolódó szolgáltatásokból élőknek, és az állandó vízszinthez hozzászokott nyaralóknak, lakóknak szokatlan a jelenlegi helyzet. Ez abból fakad, hogy senki nem beszélt nekik a tó jelenlegi használatából fakadó kockázatokról. Vagyis arról, hogy az 1970-es években mesterséges beavatkozással turisztikai célokra, üdülőtóvá átalakított Velencei-tó állapotát nem biztos, hogy garantálni lehet, és önbecsapás, ha azt hisszük, hogy mindig lesz rá elegendő anyagi és természeti erőforrás
- magyarázta a tájépítész.
Ez azonban nem elsősorban a klímaváltozás miatt van így, hanem a Velencei-tó jellegéből fakad. Ez egy asztatikus tó, akárcsak számos Kiskunságban található társa, amelyeknek erősen változó a vízforgalma, és ez bizony azzal jár, hogy időnként jelentősen lecsökken a vízszintje, alkalmanként akár teljesen ki is szárad
- tette hozzá Padisák Judit a Pannon Egyetem limnológus professzora, az MTA egyetlen aktív aktív hidrobiológus tagja.
Ahogy a lap kiemelte, ennek az alacsony vízszintnek a tó, mint természetes élőhely szempontjából valójában pozitív hatásai is vannak, és elengedhetetlen az egészségéhez is, amiben a nádasok és más vízinövény-társulások játszanak kulcsszerepet. Erről korábban kutatók is írtak egy Facebook-posztban.
Hogy milyen pozitív hatása van még a kialakult helyzetnek? A cikk folytatásából kiderül, ide kattintva.
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)