Luxus a köbön: ilyen csodaszép zsákfalvakban pihen a magyar elit

HelloVidék   
  Megosztom
Luxus a köbön: ilyen csodaszép zsákfalvakban pihen a magyar elit

Ha azt a szót halljuk, hogy zsáktelepülés, a legtöbbünk szeme előtt valószínűleg egyutcás, kicsi, csendes, dombok között fekvő falu jelenik meg. Pedig a zsáktelepülés, illetve zsákfalu fogalmát nem olyan egyszerű definiálni, mint elsőre gondolnánk. Mit nevezünk egyáltalán zsákfalunak? Hol található a legtöbb Magyarországon? Hová kirándul a legtöbb magyar? Ennek jártunk most utána cikkünkben.

A fő kritérium egy település „zsákhelyzetének” megállapításához, hogy csak egy úton keresztül kapcsolódik az országos közúthálózathoz. Megközelíthetőségük azért is fontos, mert a 100 fő alatti zsáktelepülések mindössze harmadában található élelmiszerüzlet. A közvélekedés szerint a zsáktelepülések nagyobb távolságra fekszenek a városoktól vagy fő úthálózattól, azonban a közúti elérési adatok ezt nem támasztják alá. Nincsenek sokkal rosszabb helyzetben a hasonló lélekszámú, nem zsáktelepülésekhez képest a megyeszékhely- és járásközpont megközelíthetőségét tekintve: gépkocsival 90%-ukból fél óra alatt elérhető a járásközpont és 75%-ukból egy óra alatt a megyeszékhely.

A közösségi közlekedést vizsgálva a zsákfalvak 11%-át érinti vasútvonal (országos átlag 17%) és az autóbuszjáratok sem jelentenek ideális sűrűségű megoldást – mivel azoknak egy zsákfalut útba ejteni kitérőt jelent. Azt gondolhatnánk, hogy ha a gépkocsival való elérés átlagos, a közösségi közlekedés pedig nem kedvező, akkor a helyiek autóval járnak. Ám a gépkocsi-ellátottsági adatok nem ezt mutatják: az 1000 főnél kisebb zsáktelepüléseken ötödével kevesebb az egy főre jutó gépkocsik száma, mint a nem zsákhelyzetűek átlaga.

Hol találhatók zsákfalvak Magyarországon?

Az 507 ilyen településünket ábrázoló térképen jól látható, hogy az 1000 főnél kisebb zsákfalvak az ország azon térségeiben koncentrálódnak, ahol a településhálózat fejlődését a domborzat határozta meg: Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Somogy és Zala megyében. Minden második a Dél-Dunántúlon található, további ötödük pedig az Északi-középhegységben. A 21 db, 2000 főnél népesebb zsáktelepülés inkább az ország más részein jellemző és egyenletesebb eloszlású.

Forrás: Lechner Tudásközpont
Forrás: Lechner Tudásközpont

A zsáktelepülések 70%-ában a 65 év feletti lakosság aránya meghaladja a gyermekkorúakét, az öregedési index diagramján mégis az látható, hogy ezeken a településeken kevésbé öregedő lakosság-összetétel jellemző, mint a nem zsákhelyzetűek átlaga (ugyancsak a 2000 főnél népesebb kategória mutatja a legnagyobb eltérést).

A zsákfalvak jelentős része tehát valóban apró, békés és kissé hátrányos helyzetű. A nagyobb zsáktelepülések társadalmi-gazdasági helyzete azonban jobb, mint az azonos nagyságú nem zsákhelyzetű településeké. Mindkét kategóriában vannak kivételek, így jobb egy települést egyedileg megismerni, és nem zsákságáról megítélni.

Rengeteg a szállás, sok a látogató

A National Geographic korábbi felméréséből kiderült, hogy legyen szó akár belföldről vagy külföldről, mindkét esetben a legfontosabb programok között a természetben való kirándulás és a passzív pihenés szerepel, majd a helyi ételek-italok kipróbálása, valamint a városnézés. A résztvevők, az utazás alatt választott programok között az utolsó helyen a sportolást és a vallási célú zarándoklat jelölték meg. A felmérésben spontán említések alapján, Magyarországon a Balaton a legnépszerűbb úti cél. Ezt követi Budapest, Aggtelek és az Őrség.

Ami az Őrséget és Aggteleket illeti: békés, egyedi hangulatuk varázsát felismerve az itt található minden ötödik zsáktelepülés kínál falusi szálláslehetőséget. Ennek lakosszámra vetített értékében három apró település jár élen:

  • az őrségi Felsőszenterzsébet,
  • a csereháti Irota
  • és az Aggteleki-karsztvidéken Teresztenye.

Összesített turisztikai látogatottságát tekintve pedig

  • Fenyőfő,
  • Füzér,
  • Háromhuta,
  • Nagybörzsöny,
  • Óbánya
  • és Velem kiemelkedő.

A lista alapján megnéztük, mely településeken érhető el szállás azok számára, akik szívesen elvonulnának valamelyik zsákfaluba. Ehhez a Szállás.hu keresőjét használtuk.

  • Ennek alapján a szálláskereső portál az őrségi Felsőszenterzsébetre 236 találatot dobott ki, de ebbe beletartoznak a 30 km-es körzetben található ajánlatok is.
  • A cserháti Irotára csupán csak egyet dobott fel.
  • Az Aggteleki-karsztvidéken található Teresztenyére 109 szállástalálatot dobott ki a rendszer, de ebben is benne vannak a 30 km-es körzetben található ajánlatok.

Megnéztük azt is, mennyibe kerülnek ezeken a településeken a szállások, ha egy hosszú hétvégét tervezünk a családdal. Ennek mentén azt láthatjuk, hogy két felnőtt és két gyermek esetében a következő árakra kell számítani:

  • Felsőszenterzsébeten két felnőttnek és két gyermeknek a szállás három napra és két estére 64 000-180 000 forint között mozognak a szállások.
  • Irotán ugyan ezekkel a feltételekkel 28 000- 97 485 forint között vannak szállások.
  • Teresztenyén a megadott paraméterek alapján 32 000-140 000 forint között mozognak a szállások.

A szállásokról annyit érdemes még tudni, hogy a többségét ellátás nélkül kínálják, így érdemes még az étkezéssel is számolni, ami szintén zsebbenyúlós lehet egy négytagú családnak, akkor is, ha főznek a szállások, de akkor is, ha étteremben vagy egyéb helyen oldják meg a reggelit, ebédet, vacsorát.

Jó befektetés lehet egy zsákfalusi ingatlan?

Ugyan az új lakások számát a teljes lakásállományhoz viszonyítva az is jól látható, hogy a 2000 főnél kisebb zsákfalvakban az építési kedv alacsonyabb, mint a nem zsákhelyzetűek átlaga, a 2000 főnél népesebb kategóriában viszont a zsáktelepülések átlaga több mint kétszerese a nem zsákhelyzetűekének (a meglepően magas érték oka, hogy a dinamikusan bővülő lakásállományú Nagykovácsi is zsákhelyzetű település).

Budapest mellett Nagykovácsi is népszerűségnek örvend, ahol meg a fővárosból kiköltözőknek köszönhetően 2000 és 2020 között 75 százalékkal nőtt a népesség, vagy a másik a pesti agglomerációban Csömör, az előbbi a hatodik, ez pedig a harmadik legnépesebb községünk. Mostanában meg azt látjuk, hogy vannak akik kimondottan a nagyobb városoktól távoli falvakban vesznek befektetési céllal házat, hogy azt turisztikai céllal pár napra kiadják azoknak, akiknek elegük van a nagyvárosból

- mondta el Futó Péter a Portfolio ingatlanszakértője a HelloVidéknek.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

zsákfalvak

zsákfalu

turizmus

belföldi turizmus

utazás

szállás

foglalás