Valami nagyon furcsa dolog történik a Balatonnál: ez sokak számára kellemetlen lehet
A meleg az elmúlt 20 év legnagyobb algavirágzását eredményezte, és az erre jött hirtelen nagy lehűlés okozhatta algatömegek pusztulását.
A meleg az elmúlt 20 év legnagyobb algavirágzását eredményezte, és az erre jött hirtelen nagy lehűlés okozhatta algatömegek pusztulását.
A magyar tenger vízminőségéről és állapotáról Vörös Lajos, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutató emeritus professzora tartott tájékoztatót.Azt vizsgálták, melyek azok a fizikai és kémiai körülmények, amelynek hatására megjelenhetnek az algák.
Csökkent az algák látható jelenléte a Balatonban, és a remények szerint a hétvégi lehűlés tovább javít a helyzeten, ugyanakkor egyre nyilvánvalóbb, hogy a folyamatok megértéséhez és előrejelzéséhez több pénzt kell fordítani kutatásokra.
Az ÖK kutatói a vizsgálataik során több, világviszonylatban is ritkán előforduló algát azonosítottak, melyek között hazai vörös listás faj is szerepel.
Habár a szójaalapú táplálékok viszonylag olcsó megoldást jelentenek, a környezetre nincsenek túl jó hatással. Van néhány környezetbarát alternatíva, de ezek jellemzően drágák, egy kutatás szerint azonban nem sokat változtatnak a hús ízén.
A Balaton vízfelszínen több hektárnyi kiterjedésben, Balatonalmádinál jelent meg az algaszőnyeg. Kedden vizsgálják meg a területről vett vízmintákat, a pontos összetételről, amelyből több mindenre lehet majd következtetni.
Idén épp, hogy csak megúsztuk, hogy ne kelljen bezárni a balatoni strandokat, ugyanis az algásodás mértéke nagyon közel volt a határértékhez. Az őszi idő hatására megállt az algák szaporodása.
Keszthely környékéről többen is jelezték, hogy egyre zöldebb a Balaton vize. Mint kiderült, nem sokon múlt, hogy a zöldülésért felelős alga szintje meghaladja a megengedett határértéket.
Megjelentek a Balatonban a fonalas cianobaktériumok. A kékalgák biomasszarészesedése a tó középső és nyugati területein 40-50 százalék között volt, míg a tó keleti területein 10 százalék körüli volt.
Hogy mi a helyzet most a Balatonnak? Milyen állapotban van? Arról Tóth Viktort, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársát kérdeztük.
Fonalas kékalga jelent meg a Balatonban a tó nyugati és déli partjainál, a Keszthelyi-medence mintegy felét érintve, a helyzet naponta változhat.
Tiszasziget községben egy egész Európa-szerte egyedülálló technológiájú algaüzemet létesítettek. A vállalati profil különc divíziójának ötletéről, kutatás-fejlesztésről, valamint az algatermesztés piacáról az algaüzem termelésvezetője számolt be a HelloVidéknek.
Mostanra dübörög a megkésett nyári szezon, így a Balaton partját is elleépték a turisták. Azonban most számukra eddig láthatatlan titokról hullt le a lepel a NASA kutatásának köszönhetően.
A tó tavaly nyár végi algásodása a globális klímaváltozás következménye, de hozzájárult az új vízszint-szabályozási rend is a kutatók szerint. Sajnos a jövőben is számítani kell erre.
Utánanéztük, hogy mi a helyzet hazánk fürdővizeivel. Arra voltunk kíváncsiak, miként és mikor ellenőrzik a vizek minőségét valamint, hogy mely tavakat látogathatjuk meg biztonsággal és melyeket kell elkerülnünk.
A nyugati medencében tapasztalható barnás víz nem jelent problémát, a Balaton jó állapotban van, ezt a magyar tenger vörösmoszatokkal jelezi a parton sétálóknak.