Nem várt hatást hozott a szélsőséges időjárás: erre nem számítottak a magyar gazdák
A talaj kellően nedves volt az őszi vetések számára, a többé-kevésbé napos időben pedig jól lehetett haladni az őszi mezőgazdasági munkákkal is.
A talaj kellően nedves volt az őszi vetések számára, a többé-kevésbé napos időben pedig jól lehetett haladni az őszi mezőgazdasági munkákkal is.
Az elmúlt évek átlagát tekintve csaknem 700 termelő mintegy 2800 hektáron 5000-6000 tonna dohányt termelt évente.
A mostani száraz időben jól halad az őszi betakarítás, a hétvégi kiadós csapadék pedig kellően átnedvesítette a talajt a repce korai fejlődéséhez és az őszi kalászosok magágyának előkészítéséhez.
A csipkebogyóból készült lekvárt sokan keresik, de a növény más módon feldolgozott formái, többek között az olaj sem népszerűtlen a vásárlók körében. A termesztése nem is annyira nehéz, a betakarítás annál inkább munkaigényes és aprólékos feladat.
Van, ahol napszámba már 15 ezer forint alatt nem igen megy el senki. A probléma viszont sokrétű, az elmúlt évtizedek rendesen megcibálták az ágazatot, az pedig, hogy nincs elég munkaerő, milliárdos kárt okoz a magyar zöldség-gyümölcs-termesztésnek.
Fokozatosan rövidülnek a nappalok, egyre hűvösebb az idő, beköszöntött a téli időszámítás. November a meteorológiai ősz utolsó hónapja, de még ilyenkor is akad tennivaló bőven a kertben.
Lassan beköszönt az igazi ősz, hideg, nyirkos napok jönnek, végül pedig a kertünk téli álomba merül. De mielőtt ez bekövetkezne, minden kerttulajdonosnak akad még bőven tennivalója.
A csupán közepes termés az elmúlt évi termelési körülményeket figyelembe véve nem érte váratlanul a szakmabelieket.
Kettős hatása van az elmúlt hetek száraz időjárásának, a betakarítási munkálatok csapadék hiányában jól haladnak, viszont a magágy-előkészítést és a vetést nagyban nehezítette, nehezíti a száraz talaj.
Az eddig feldolgozott termésből származó adatok szerint az átlagosnál gyengébb a cukorrépa termésátlaga az idén.
A termés jelentős részét szeptember közepére betakarították, ami más években október közepén szokott bekövetkezni.
Befejeződött az őszi betakarítás Békés vármegyében. Napraforgót csaknem 85 ezer hektáron termesztettek, a termésátlag 2,8 tonna lett hektáronként összesen mintegy 238 ezer tonna termést arattak le.
Hiába van itt a málna szezonja, hacsak nincs kertünk végében egy kis ültetvény, 2500- 3000 Ft/kg alatt ne is álmodozzunk arról, hogy a piacon vásárolhatunk egy kis szörpnek vagy lekvárnak való gyümölcsöt! Hacsak nincs a közelben Szedd magad akció!
Itt van az ősz, és a tavaszi ültetést, majd a nyári betakarítást követően csábító lehet, hogy bezárjuk a kertkaput és hagyjuk, hogy a természet a maga útján haladjon a hidegebb időjárás közeledtével. De biztos, hogy jó ötlet ez?
Országosan is megkezdődött az aratás, az extrém meleg időjárás különös figyelmet igényel a gazdálkodóktól. A nagy hőség miatt gyorsabban érik ugyanis a gabona.
A betakarítás kezdetéhez képest javultak a kukoricahozamok, de közben a hazai piac szinte áll, a termelők ugyanis inkább betárolják a terményüket, további áremelkedésben reménykedve.
Végeztek a spárga betakarításával. Az eddigi adatok szerint a tavalyi hozamtól 18 százalékkal több termést gyűjtöttek be idén Hajdú-Bihar megyében.
Somogy megye útjain ebben az időszakban több mezőgazdasági vontató, lassú jármű és önjáró munkagép vesz részt a közúti forgalomban.
A csapadék mennyisége megfelelő volt, de a hirtelen lezúduló eső jelentős része elfolyt, így a növények számára nem volt hasznosítható.
Történelmi rekordhozammal befejeződött a napraforgó betakarítása.