Tiszta vizet öntöttek a pohárba: ez a gyümölcs lehet a klímaváltozás egyik nyertese
Bár hazánkban hagyományosan nagy népszerűségnek örvend a szőlőtermesztés, a legnagyobb területen továbbra is borszőlő termesztésével foglalkoznak a gazdálkodók.
Bár hazánkban hagyományosan nagy népszerűségnek örvend a szőlőtermesztés, a legnagyobb területen továbbra is borszőlő termesztésével foglalkoznak a gazdálkodók.
Bár idén mérsékeltebbek voltak a fagykárok az előző évekhez képest, idén - a 2022-es esztendőhöz hasonlóan - megint csak a hőség és az aszály jelentett óriási gondokat a magyar gyümölcstermesztőknek.
Nincs is annál kiábrándítóbb, mintha egy tetszetős, ámde éretlen vagy épp kásás görögdinnyét sikerül kiválasztanunk a piacon. De hogyan ismerhetjük fel, melyik a jó dinnye, pláne, hogy mostanság már lékelni sem lehet? Erre hozunk most tippeket!
A jelentősebb fagykárok és növényvédelmi problémák elkerülték a cseresznye ültetvényeket. A közepesnél jobb mennyiség mellett az apróbb gyümölcsméret okozhat (főleg értékesítési) gondokat.
Nincsenek könnyű helyzetben a magyar paradicsomtermelők, jeleneg a legnagyobb kihívást a növekvő termelési költségek mellett a paradicsom barna termésráncosodás vírus jelenléte okozza a gazdálkodóknak.
Nem Békés az egyetlen megye, ahol nem lehetnek elégedettek a termelők, hiszen Vas és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyén kívül nem igazán lett bőséges, jó a termés.
A hazai fogyasztók körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendő őszi-téli csemege nemcsak finom, hanem igazi vitaminbomba is, sőt gazdag karontinoid tartalmának köszönhetően a kozmetikaipar is széles körben alkalmazza.
A legfrissebb adatok szerint jelentős növekedés várható az Európai Unióban az őszibarack és a nektarin termésében 2023-ban 2022-höz képest. Kérdés, hogy ez az árakban realizálódik-e augusztusban.
Évről évre egyre kisebb a málna termőterülete Magyarországon, 2022-ben mindössze 101 hektáron termelték a gyümölcsöt, az éves termésmennyiség pedig már 1000 tonna alá csökkent.
A szamóca termesztésére az 5 éves ciklusok jellemzőek, amelyek során előbb növekedni szokott a termőterület, majd pedig csökkenni. A magyar szamócatermés azonban a hazai igényeknek valamivel több mint a felét elégíti csak ki.
Itt a lecsószezon, ezért is érdeklődünk a FruitVeB-nél, hogy az extrém kánikula és aszály mellett hogyan alakul a nyár favorit zöldségeinek betakarítása. Lássuk akkor, milyen árakra készülhetünk ősszel...
A Dunántúlon, a Balaton környékén szinte képtelenség elég munkást találni, aki leszedné a gyümölcsösökben a termést. Pedig 18-20 ezer forintos napszámról lehet már beszélni.
A korai fajták betakarításával, a szokásosnál mintegy két héttel korábban, május 15-20. között kezdődött meg az idei cseresznyeszezon.
Bár az elmúlt másfél évtizedben körülbelül folyamatosan csökkent a sárgarépa termőterülete Magyarországon, ez a tendencia végre megtorpanni látszik.
A spárgaszezon jellemzően április végétől június elejéig tart, vagyis legalább olyan hosszú, mint az eperé. Idén azonban a szokatlanul enyhe időjárás miatt hetekkel előbb megjelenhet a magyar spárga a piacokon. Milyen szezon elé néznek a termesztők?
Egyre népszerűbb a hazai fogyasztók körében a cékla. A folyamatosan erősödő kereslet nem véletlen, hiszen a cékla igazi szuperélelmiszer.
Közepesnél gyengébb lesz az idei szilvatermés, a gazdálkodók mintegy 40-50 ezer tonnát takaríthatnak be a közkedvelt gyümölcsből. Az itthon termett szilva 60 százalékából lesz lekvár, befőtt és pálinka.
Bőséges a kínálat a hazai dinnyepiacon, a mennyiség mellett pedig a minőségre sem lehet panasz. Az ország valamennyi termesztőkörzetében kiváló minőségű magyar görögdinnye terem, egyes régiók szeptember közepéig el tudják látni a piacot.
Ritka kincs lesz idén a magyar kajszi, a tavaszi fagyok, a virágzáskori lehűlés, illetve a nagy hőingadozás miatt a megszokott termésmennyiség csupán negyede kerülhet piacra.
Magyarországon a középső és mélyebb talajrétegek vízellátottsága az ország túlnyomó részén jó, csak kisebb területeken alakult ki átmeneti vízhiány