Kész horror lehetett: kígyók tekergőztek a földjén található kútban + videón a mentés
A meglepett tulajdonos eredetileg vízisiklókat sejtett, de a szakértők gyorsan tisztázták, hogy kockás siklókkal (Natrix tessellata) van dolguk.
A meglepett tulajdonos eredetileg vízisiklókat sejtett, de a szakértők gyorsan tisztázták, hogy kockás siklókkal (Natrix tessellata) van dolguk.
Eddig tisztázatlan körülmények között egy hét és fél méter mély kútba kútba esett egy gyermek a kőszegi Mohás úton. A balesetet észlelve az édesapja azonnal utána ereszkedett a kútba, kijönni azonban már nem tudott a gyermekkel.
Az engedély nélkül fúrt kutak is pusztává teszik a tájat - közölte egy konferencián Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgatója. De akkor mit lehet tenni?
A kutak 2024. január 1. utáni létesítéséhez, üzemeltetéséhez vagy megszüntetéséhez szükséges teendőkről készült most egy hasznos útmutató. Itt megnézheted!
Az Országgyűlés honlapján már elérhető a Pintér Sándor belügyminiszter által benyújtott tervezet, amely rendezné a kútkérdést. Ha a képviselők elfogadják, 2024-től - néhány kivételtől eltekintve - mentesíti a kúttulajdonosokat az engedélyeztetési eljárás alól .
Elvileg ingyenes az eddig nem regisztrált fúrt és ásott kutak bejelentése. Árnyalja a képet, hogy számos kivétel van, és az ezzel foglalkozó szakemberek szerint is lehetnek költségek egy ilyen eljáráskor.
Emberemlékezet óta nem volt ilyen szárazság Magyarországon, mint az idei nyáron. Emiatt sorra száradnak ki a kutak, amik helyett újakat kellene fúratni. Többek között emiatt is megugrott a kútfúrások igénylése.
A kisfiú egy hétvégi telek udvarán esett, eddig tisztázatlan okból, egy több méter mély kútba, ahol belehalt sérüléseibe.
Január elsejével módosult a vízgazdálkodásról szóló törvény, amely megoldást nyújt az illegálisan kialakított, öntözést szolgáló kutak helyzetének rendezésére, vízjogi engedélyezésére.
Most annak jártunk utána, miért hozták létre korábban ezt a törvényt, ki és mennyi bírságot fizethet, illetve, hogy kinek kedvez a mostani módosítás.
Árvízkor a medréből kilépő folyó hemzseg a kórokozóktól, melyek a szemnek láthatatlanok, de komoly fertőzéseket okozhatnak mindenki számára. Magyarországon a magánkutak nagy része ráadásul sekély mélységű talajvíz kút.
A szabályokat megsértő természetes személyek 200 ezer forintra, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek kétmillió forintra bírságolhatók.
Elkészült az a vízkészletvédelmi országtérkép, amely a háztartási talajvízkutak jövőbeni engedélyezésében központi szerepet fog betölteni.
Nem kell utólag sem engedély az 50 méternél nem mélyebbre ásott kutakhoz, az évi vízfogyasztás az ilyen kutakból 500 köbméternél lett meghatározva.
Újabb változtatásokat és egyszerűsítéseket kezdeményez a kutak szabályozásában az Agrárminisztérium – közölte közösségi oldalán Nagy István.
A bírság az engedély nélkül létrehozott építmény értékének 80%-áig, engedély nélküli vízimunka vagy vízhasználat esetén 1 000 000 forintig terjedhet. A természetes személyre kiszabott bírság összege nem haladhatja meg a 300 000 forintot.
Mielőtt bármit eltervezünk, jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy egy vadonatúj fúrt kút bizony nem olcsó mulatság. Miért és kinek éri meg így egyáltalán kutat fúratni? Mit lehet kezdeni a régi, ásott kutakkal?
Lassan, de biztosan hódít a PI víz vidéken; a HelloVidék információi szerint több megyében várhatók újabb beruházások. A Békés megyei kút kivitelezőjét, a kaposvári székhelyű Hemotrade Kft. ügyvezetőjét, Dr. Fülöp Lászlót kérdeztük.
Hogy mennyiből jön ki egy kút fúrása? Mekkora terület miatt érdemes belevágni? Ennek jártunk most utána.
A határidőt módosították, a legfrissebb hírek szerint 2023. december 31-ig lehet kérelmezni az eljárást.