Szörnyű, ami a kenyérrel történik Magyarországon: már az uniós átlagnál is drágább
Ez van, csaknem háromszor annyiba kerül Magyarországon a kenyér, mint négy évvel ezelőtt, már az uniós átlagnál is drágább.
Ez van, csaknem háromszor annyiba kerül Magyarországon a kenyér, mint négy évvel ezelőtt, már az uniós átlagnál is drágább.
A gabonaárak csökkenése miatt sok hazai fogyasztóban alakult ki a várakozás, hogy a pékáru fogyasztói ára is mérséklődhet, ám erre nagyon kevés az esély.
Mi kell a házi kézműves kenyérhez? Liszt és só, na és egy kis kovász. Bár annak tűnhet, nem is olyan egyszerű dolog nekiállni az otthoni sütésnek! Viszont, ahogy az elmúlt hónapokban kilőttek az élelmiszerárak, lassan tényleg érdemes beletanulni!
Az aszály, a növekvő energiaárak valamint helyenként a vártnál gyengébb gabonatermés miatt akár 30-40 százalékkal is drágulhat a kenyér. Ezért is voltunk arra kíváncsiak, mi a helyzet azokkal a vidéki pékségekkel, amelyek nem hatósági áron veszik az „olcsó” lisztet.
Sajnos 2022-ben elég korán rájöhettünk arra, hogy az élelmiszereket illetően a tavaly már-már megszokott dráguló tendenciák folytatódni fognak – méghozzá nem is akárhogyan. A pékáruk esetében elképesztő áremelkedéseket lehetett tapasztalni.
Nem utópia, hogy őszre akár négyszáz forint feletti kenyérárral is szembesülhetünk. A vesztesek pedig, mint mindig, a szegények és a kisnyugdíjasok lesznek.
Miközben az étkezési búza felvásárlási ára drasztikusan zuhan, a kenyér ára ismét emelkedni kezdett. De akkor mivégre megint ez az őrületes áremelkedés?
A lakosság akár jövő augusztusban a saját bőrén érezheti majd, hiszen ha az ellátási problémák továbbgyűrűznek, akkor addigra kétezer forintra rúghat a kenyér kilónkénti ára.
A Pékszövetség elnökének információi szerint a lisztárak emelkedése még nem állt meg, és októberben újabb emelést terveznek a malomipari vállalatok.
A Magyar Pékszövetség elnöke szerint elkerülhetetlen a sütőipari termékek árának jelentős emelkedése. Septe József szerint több termék kilónkénti ára már most is eléri az ezer forintot, ugyanakkor a drágulás mértéke számos tényezőtől függ.
Bár az idei évi aratás végre rekordmennyiségű terményt hozott, a búza minőségére sincs panasz, lassan tényleg megfizethetetlen a minőségi hazai pékáru. Mindeközben a szakmának is komoly kihívásokkal kell szembenéznie.