Csapás a magyar méhészeken: van, akinek ez az év lesz az utolsó
Az idei pusztító aszály is negatívan hatott a termelésere, de továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik a legnagyobb kihívást az ágazatban.
Az idei pusztító aszály is negatívan hatott a termelésere, de továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik a legnagyobb kihívást az ágazatban.
Az agrártárca 2,8 milliárd forintos forráskerettel hirdette meg a méhészek munkáját segítő idei támogatási konstrukcióit. Az érintettek június 27-től nyújthatják be kérelmeiket.
Elképesztően megdrágult a méz Magyarországon az elmúlt években. Ilyenkor, télen mégis érdemes naponta fogyasztani belőle, hisz rengeteg jótékony hatással bír.
Egyre több méhész jelezte, hogy az előállítási költségek emelkedése mellett a felvásárlási árban tapasztalható visszaesés és a kereslet hiánya milyen nehéz helyzetbe hozta őket.
Évek óta kereslet van a nemzetközi mézpiacon, ám az orosz-ukrán háború elhúzódása miatt még nagyobb terméskiesés várható a közeljövőben, mely a méz felvásárlási árának emelkedését is maga után vonja majd a szakemberek szerint.
Bár a tavalyi év nem sikerült túl jól a mézpiacon, a szektor optimistán várja a 2022-es évet – mondta Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke. 2021-ben a hazai méhészeti ágazat közepesen gyenge évet zárt.
Az előző években úgy tűnt, sikerült megtisztítani a magyar mézpiacot, idén újra több szabálytalanságot tártak fel a hatósági vizsgálatok.
A mezőgazdaságban használt növényvédőszerek keveréke jelentősen növeli a méhek pusztulását, e keverékek veszélyességét jelentősen alábecsülték - vélik kutatók a Nature című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban.
Hamarosan megérkezik az új méhcsalád az Agrárminisztérium erkélyére - mondta az agrárminiszter vasárnap a Facebook-oldalán.
A húszezer tonnás magyar méztermelői piac jelenleg stagnál, a jövője pedig kérdéses. A helyzet már csak azért sem rózsás, mert a méhek jelentik az emberiség jövőjét, az olcsó mézhamisítványok pedig a méhészeti ágazat megsemmisülését.
Magyarország a jövőre vonatkozóan azt szeretné elérni a tárgyalások során, hogy a származási országok felsorolása mellett azok arányát is fel kelljen tüntetni százalékos formában, hogy a fogyasztók teljes képet kapjanak a mézkeverékek származásáról.
A legutóbbi vizsgálatok rávilágítottak ugyan, hogy a kínai mézet tartalmazó termékek csaknem nyolcvan százaléka hamis, ám a probléma megoldására az uniós méhészek nem látnak lehetőséget.
A minőségi magyar méz a főszereplő a IX. Bakony Expón Veszprémben, ahol a magyar vidék értékeit helyezik reflektorfénybe .
Magyarország hiába méhészeti nagyhatalom, a boltokban mégis sok a hamisított méz. Egy új ellenőrzés kiderítette, hogy a bolti mézek többsége nem felel meg a minőségi követelményeknek. A termelői mézek azonban jól vizsgáztak.
A világpiacon is alig ismert mézfajta, a legtöbb ember nem is tudja, hogy a méhek a selyemfű nektárjából is készítenek különleges, gyógyhatással bíró mézet. A Komárom közelében élő Pintér József méhésszel beszélgettünk erről a hungarikumról.
A gyenge tavalyi termés után kevés a méz a belpiacon, de nemcsak a kínálat alacsony, a magas árak miatt a belföldi mézcsomagolók és a külföldi vevők sem jelentkeznek kereslettel.
Méz-ízbogozó - Méz-sommelier kísérlet program lesz Pécsett december 7-én a Palatinus Grand Hotelben. A rendezvény közvetlen célja, hogy megtaláljuk, megismerjük a hazai fajtamézekben rejlő ízeket, aromákat, illatokat.
Nem sikerült talpra állnia a magyar méhészeti ágazatnak a téliesen fagyos tavasz után. Az akác elfagyása után a repce virágzását se tudták kihasználni a méhek az esős időjárás miatt. És hogy milyen lesz végül az idei méztermés?
A vásárlóknak nem mindegy mennyit fizetnek a mézért, így fordulhat elő az is, hogy az olcsóbb, import termék után nyúlnak a polcon. Mire számíthatunk idén? Ennek jártunk most utána.
A magyar méz helyzete nemcsak itthon és a nemzetközi piacon is elkeserítő. A kínai és az ukrán méz fokozatosan kiszorítja az exportpiacról, ugyanakkor a mézhamisítás miatt a hazai polcokon is az olcsó utánzat kap egyre inkább helyet.