Tiszta vizet öntöttek a pohárba: ennyi földterület van itthon
2023-ban mintegy 29 százalékkal kevesebb tranzakció keretében 3 százalékkal kisebb termőföld-terület cserélt gazdát, mint 2022-ben.
2023-ban mintegy 29 százalékkal kevesebb tranzakció keretében 3 százalékkal kisebb termőföld-terület cserélt gazdát, mint 2022-ben.
Ha a problémákat nem sikerül orvosolni, tovább csökkenhetnek a termőterületek, ezzel a termények ára az egekbe szökhet. Melyek ezek? Lássuk!
Tavaly megtört a földpiac több mint egy évtizede tartó, évi 10 százalék körüli emelkedő trendje.
Az MBH Termőföldindex értéke nominálisan 293,7 pontra nőtt tavaly a 2021-es 268,5-ös szintről. A fogyasztói árindexszel deflált mutató a magas infláció miatt csökkent, 177,6-ra mérséklődött a tavalyelőtti 185,9-es szintről.
Ahogy az Agrárszektor írja, a termőföldárak terén Magyarország az unió alsó harmadában, a haszonbérleteket illetően viszont a középmezőnyben található.
Jövőre már gondban lesznek az örökösök, ha nem tudnak megegyezni
Végre megérkezett csapadék, ami szabályosan életmentőnek bizonyult, de az ország különböző területein hatalmas eltérések tapasztalhatóak a repceállományok fejlettsége és egészsége terén, ami erősen befolyásolja a várható terméshozamokat is.
A KSH adatai alapján a 2009-től 2020-ig tartó időszakban több mint a háromszorosára nőtt a szántó besorolású termőföldek átlagára, míg a bérleti díjuk több mint 2,5-szörösére emelkedett.De hol olcsóbb és, hol drágább?
Az elmúlt kilenc évben reálértéken kétszeresére nőtt a termőföldek ára Magyarországon. Az évek óta tartó drágulási trend tavaly sem tört meg, mérsékeltebb ütemben, de folytatódott az árnövekedés, egyedül a szőlők átlagára csökkent.
Tavaly is drágultak a termőföldek Magyarországon, de az árak növekedési üteme jelentősen csökkent az előző évekhez képest. Mutatjuk, mit lehet most olcsón vásárolni.
A tranzakciószám csak Baranyában nőtt minimálisan, mindössze 0,1%-kal. A másik végletet Heves vármegye adja, ahol 69%-kal csökkent az adásvételek száma - derült ki a friss adatokból.
2024. március 20-án a Magyar Talajtani Társaság országos figyelemfelkeltő kampánynapot szervez.
A termőföldeket sem kerülte a drágulás az elmúlt években. Ha bérelni vagy éppen vásárolni szeretnénk földet, akkor mélyen bele kell nyúlnunk a zsebünkbe, hiszen az infláció csak tovább növelte az árakat
Vádat emelt a Kecskeméti Járási Ügyészség egy földhivatali szakügyintézővel szemben, aki visszaélve hivatali hatáskörével, szabálytalan eljárással termőföldeket segített telephellyé átminősíteni ismerősei számára.
A 2020. évben megkezdett földértékesítési program mintegy folytatásaként összesen több ezer darab, 10 hektárnál kisebb területű állami földet hirdet meg eladásra a Nemzeti Földügyi Központ (NFK) szeptember elején.
Továbbra is népszerűek a zártkertek az ingatlankeresők körében, legyen szó akár életvitelszerű tartózkodásról, akár nyaralóingatlan vásárlásáról. Tudjátok, hogy a zártkertek kínálata a telektől a lakóházakig terjedhet?
Régóta tartó és jól dokumentált trend, hogy egyre drágulnak a termőföldek, ahogy világszerte, úgy Magyarországon is. A termőföldek hektáronkénti piaci átlagára 14 százalékos drágulást mutat az előző évhez képest.
Hazánkban nem túl biztató a helyzet, intő jel lehet, hogy a szántóföldi művelésű területek több mint harmada, erodálódott, azaz elpusztult. De mi lehet ennek az oka? Tehetünk egyáltalán valamit ellene?
A csapadékhiány jelentősen rontja a terméskilátásokat a szántóföldi kultúrákban, emellett a gyümölcsösök jelentős része elfagyott. A bekövetkezett károk hatásának enyhítését, a gazdák jövedelmének stabilizálását most újabb intézkedések segítik.
Csökkent ugyan a lendület, de továbbra is az árnövekedésé volt a főszerep a hazai termőföldpiacon.