Lehull a lepel: a vidéki, vagy a városi gyerekek immunrendszere az erősebb?
Egy friss ohio-i kutatás összehasonlította a városban és a vidéken élő családokban nevelkedő csecsemők székletét. A nem mindennapi kutatás célja az volt, hogy megtudják: a városban, vagy a vidéken élő gyerekeknek erősebb az immunrendszere.
A kutatók a tanulmány során megvizsgáltak 5 amish családban nevelkedő csecsemőt, és 5 közepes méretű városban élő család kisbabáját. Az amish közösségekről tudni kell, hogy konzervatív keresztények, hitükből fakadóan pedig elutasítják a modern technológiákat, így nem használnak elektromos árammal működő szerkezeteket vagy gépkocsit. Az amish családok épp ebből az okból kifolyólag sokkal közelebb állnak a természethez, mint a mai családok többsége – írja a Modern Farmer.
Minden baba, aki a tanulmányban részt vett, minimum 6 hónapos, maximum 1 éves volt. A vidéki csecsemők mind farmon laknak, megannyi állattal körülvéve: főként kutyák, macskák, lovak, bárányok és szarvasmarhák találhatóak meg ezeken az ohio-i farmokon. Ehhez képest a városi gyerekek jobbára csak macskákkal és kutyákkal találkoznak.
A kutatás során a tudósok észrevették, hogy a különböző csoportok széklettartalmának felmérésekor a farmon nevelkedő csecsemők mintái sokkal gazdagabbak és sokszínűbbek voltak baktériumokban, mint a városi csecsemők mintái.
Egy újszülött csecsemőnek nincs baktérium a bélben, de az anyából és a környező környezetből származó baktériumok a születés után hamarosan hozzáférnek a bélhez, és az egész bélrendszert gyarmatosítják. Azáltal, hogy olyan gazdaságokban élnek, ahol szarvasmarhákat és egyéb haszonállatokat tartanak, a vidéki csecsemők másfajta baktériumforrásoknak vannak kitéve, mint a városi gyerekek.
– mondta Zhongtang Yu, a közzétett eredmények társszerzője.
Annak meghatározása érdekében, hogy a mikroorganizmusok milyen szerepet játszanak az immunrendszer fejlődésében, a kutatók összekeverték a csecsemők székletéből vett mintákból származó mikroorganizmusokat egy speciális tejkészítménybe tették őket. Az így megfertőzött tejjel csírátlan – azaz steril, laboratóriumi térben élő – malacokat tápláltak. Az eredményekből az derült ki, hogy azoknál a malacoknál, melyek emésztőrendszerébe a farmon élő babák baktériumai kerültek, az immunsejtek kifejlődésük során erősebbek lettek, mint a városi gyerekekből származó baktériumokkal fertőzött egyedeknél.
A jelenlegihez hasonló kutatásokat már végeztek tudódok, de ezekhez rágcsálókat használtak. Ez a tanulmány az első olyan, amely összehasonlítja a vidéki csecsemők és a városi társaik bél mikrobiómáit, és ezeket sertéseken tesztelték le, mondta el Renukaradhya Gourapura, a tanulmány társszerzője.
Ezt a vizsgálatot sertésekkel kívántuk elvégezni, melyek anatómiai, genetikai és immunológiai szempontból jobban hasonlítanak az emberekre, mint a rágcsálók. A sertések megfelelő tesztalanyok, mivel testükben jelen vannak az emberben megtalálható mikrobák többsége, ez a rágcsálókról nem mondható el.
– mondta el Renukaradhya Gourapura.
Gourapura nem tagadja, hogy a vidéki környezet, a haszonállatoknak közelsége, szerepet játszhatott a csecsemő mikrobiómájának összetételében, szerinte a szülők és a leendõ szülõk számára is hasznos gyakorlati ismeretek szerezhetőek meg a jelenlegi kutatásból.
Tudjuk, hogy nem mondhatjuk az embereknek, hogy tehenek, juhok és sertések mellett éljenek, mivel ez egyszerűen nem praktikus vagy lehetséges. De ajánlott a gyermekeket már nagyon korán kivinni a természetbe, minél többször. Kijelentjük, hogy a gyermekeket nem szabad a négy fal között felnevelni.
– mondta Gourapura.
Mind Gourapura, mind Yu hozzátette, hogy eredményeik csupán kiindulási pontot jelentenek. Remélik, hogy a jövőben további tanulmányokat készíthetnek, melyek által egyértelmű következtetéseket vonhatnak le a korai immunfejlődés, a bélben jelenlévő baktériumok, és az élőhely kapcsolatáról.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)