Viszlát, tavaszi fáradtság! 8 házi praktika a kimerültség ellen
Télen a szervezetünk felélte az energiatartalékainak nagy részét, ezért hiába csicseregnek reggelente a madarak, és szikrázik a napsütés: mégis kimerültséget, levertséget tapasztalhatunk. Mi okozza a tavaszi fáradtságot és mit tehetünk ellene?
Most, hogy itt a tavasz, zöldül természet, sorra nyílnak a virágok, egyre többet süt a nap, kirajzottak a motorosok és bicajosok, kezdődhetnek a kerti munkák!
Nem csak az első gólyák érkeztek meg azonban a szép idővel, hanem a tavaszi fáradtság is.
Ráadásul idén ez az időszak sokkal megterhelőbb lehet, mint a korábbi években. Habár a tavaszi fáradtság nem betegség, mégis egy jellegzetes hatással van a szervezetünkre. A hőmérséklet és a fényviszonyok változásának következtében változik hormontermelés és anyagcsere is.
Hello, napsütés! Viszlát, hosszú durmolás!
Minden nap egyre tovább van világos, ezért a szervezetünkben csökken a melatonin termelés. Ez a hormon szabályozza az ébrenléti és alvási ciklusunkat: hatással van a testhőmérsékletre, álmosságra, és az immunrendszerre is. A hormonszint csökkenésének hatására kevesebbet alszunk.
A megszokottnál rövidebb, kevésbé pihentető alvástól kimerültebbnek magunkat.
Eközben a tavaszi napsütés hatására szervezetünk szerotonin termelése megnő: ez az úgynevezett boldogsághormon. Jó hatással van a hangulatunkra, ezért van több kedvünk kimenni a szabadba, programokat csinálni, vagy a napi teendőket elvégezni. Csakhogy a szervezetünk ettől függetlenül kimerült, ezért hamar csapdába ejthet minket a tél végi enerváltság és a kora tavaszi tettvágy.
Amíg a hormonváltozást meg nem szokja a szervezetünk, addig nehezen szabadulunk a fáradtságtól.
Ahogy nő a hőmérséklet, kitágulnak az ereink: így csökken a vérnyomás. Amikor a megszokottnál alacsonyabb a vérnyomásunk, akkor nem is vagyunk olyan energikusak. Átmenetileg, amíg melegszik az idő és a vérnyomásunk nem áll vissza a megszokott szintre, segítenünk kell a szervezet küzdelmét a fáradtsággal.
Néhány egyszerű tanácsot megfogadva azonban szinte észre sem fogjuk venni, hogy itt a tavaszi fáradtság időszaka!
1. Állítsd a biológiai órád a naphoz!
Ne maradj tovább ágyban, mikor már a hasadra süt a nap. Ahogy szemünk érzékeli a reggel első fénysugarait, csökken a melatonin szint, és nem alszunk már olyan mélyen, vagy fel is ébredünk idő előtt. Inkább feküdj le valamivel korábban, hogy ki tudd pihenni magad, amíg a szervezeted birkózik a felborult alvásritmussal.
2. Vegyél frissítő reggeli zuhanyt!
Amíg nehezebb a reggeli ébredés, valamint a vérnyomásunk is alacsony, érdemes a reggelt zuhanyzással indítani. Ha még a meleg és hideg vizet is váltogatjuk fürdés közben, az még kedvezőbb hatással lesz a szervezetre.
Felpezsdíti a vérnyomást, és megkönnyíti a testhő emelését: így energikusan indulhat a reggelt.
A hideg-meleg váltózuhanyhoz hasonlóan jó hatású a szaunázás. Ha már nagyon az energiáink végén járunk, érdemes nekivetkőzni és izzadni egy kicsit: a megviselt testet azonnal felpezsdíti, megélénkítve a nyirokkeringést is.
3. Igyál minél több folyadékot!
Bár nem betegség, a tavaszi fáradtságon is könnyebb túlesnünk, ha megfelelő mennyiségű vizet iszunk napközben. Erre a hőmérséklet-változás következtében alacsonyabb vérnyomás miatt van szükség. Mivel a víz hígítja a vérünket, a vérnyomás visszaáll a normál szintre az erek kitágulása ellenére, és nem leszünk olyan fáradtak.
Ha pedig a víz mellett friss gyümölcslé formájában visszük be a folyadékot, még a vitaminpótlást is segíthetjük vele.
A gyógynövényes teák közül pedig a csalántea kifejezetten ajánlott a tavaszi fáradtság elűzésére.
4. Egyél könnyű, kímélő ételeket!
Hogy az egyébként is igénybe vett szervezetre ne nehezedjen még több teher, célszerű a tavaszt olyan ételekkel kezdeni, melyeket könnyű megemészteni. A szervezetet ne terheljük zsíros, nehéz ételekkel, hanem fehérjében és vitaminokban gazdag étrendet kövessünk.
A friss gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű péksüteményeket részesítsük előnyben. Ugyanakkor, amíg a szervezet átáll, több energiára lesz szüksége.
Ezért érdemes a napot egy kiadós reggelivel indítani.
Főtt tojásos salátával, tejberizzsel vagy tejbegrízzel, teljes értékű gabonával készült gyümölcsös granolával biztosan jól indul a nap.
5. Töltsük fel a vitaminraktárakat!
A táplálkozásra nem csak az emésztés szempontjából érdemes odafigyelni, hanem a vitaminpótlást is tartsuk szem előtt. Télen, mivel keveset süt a nap, legfőképpen a D-vitamin készleteink merülnek ki, és a stresszes időszak miatt könnyen elapadhat a B-vitamin utánpótlás is. Természetesen az A-, C-, E-, és K-vitaminok is fontosak a tavaszi fáradtsággal való küzdelemben, ezért táplálkozzunk minél változatosabban, és figyeljünk a felszívódáshoz szükséges anyagok bevitelére is!
Fogyasszunk minél több tejterméket, tojást, – elsősorban tengeri – halakat, zöld leveles zöldségeket, csírákat, teljes kiőrlésű gabonát, és olajos magvakat.
A C-vitamin pótlásért érdemes a citrusféléket, a brokkolit, karfiolt, és paradicsomot is beilleszteni a tavaszi étrendünkbe.
6. Mozogj a szabadban!
Elő a túrabakanccsal, futócipővel, biciklivel! Tulajdonképpen bármilyen szabadtéri testmozgás a sétától a hegymászásig – de még a kertészkedés is annak számít, segít elűzni a tavaszi fáradtságot.
A mozgástól felpezsdül a vérkeringés és erősödik az immunrendszer is.
Ezen túl minél több időt töltünk a szabadban, annál többet éri a bőrünket a napsütés is, ami a hormonokra, és a vitaminok felszívódására is jó hatással van.
Ha tehetjük, tartózkodjunk minél többet tiszta, oxigéndús levegőn: ez önmagában is elűzi az ólmos fáradtságot.
7. Élvezd a tavaszt!
Mégha kimerülnek is érezzük magunkat, nem szabad elfelejteni most élvezni a tavaszt, amíg még tart! Különben arra eszmélünk majd, hogy itt a nyár, és ki sem használtuk az átmeneti évszakot.
Vége az otthonülésnek, szervezz programokat a szabadba! Ülj ki egy parkba, és élvezd a napsütést: akár társaságban, akár egyedül egy könyvvel, vagy laptoppal.
Készítsd fel az otthonodat is a tavaszra, tervezd el a nagytakarítást, és cseréld le a dekorációt. A szobanövényeidet is költöztesd ki az ablakba, egyből feldobják a lakást!
Csinálj helyet a szekrényben: a téli ruhákat ideje hátrébb költöztetni, és elő a színesebb, lengébb darabokkal! Így mintha megújulna a gardrób, és vidámabban indul a reggeli keresgélés.
8. Összpontosíts!
Amikor fáradtnak, kimerültnek érezzük magunkat, sokkal kevésbé vagyunk képesek koncentrálni. Hiába lenne kedvünk hirtelen túrázni, kertészkedni vagy barkácsolni, a mindennapi teendőkre nehezen vesszük rá magunkat.
Ebben segít, ha tudatosabban tervezünk: elő a naptárral, és vegyük sorra a teendőinket! Készítsünk egy listát határidőkkel, és próbáljuk meg be is tartani őket! A teendőkre, tanulásra, munkára ösztönzőleg tud hatni, hogyha a környezetünk tiszta és rendezett.
Ügyeljünk arra is, hogy legyen a közelünkben folyadék és egészséges nasi – mondjuk friss gyümölcslé, banán, összekockázott répa vagy uborka. Így már minden adott lesz, hogy a teendőinkre koncentráljunk, és legyőzzük a tavaszi fáradtságot.
(Via: gardena.com)
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)