- Ezt nagyon sokan elrontják étkezésnél: immunrendszerük, egészségük bánja
- Sokkal több van a fahéjban, mint gondolnád: így használd fel a legkarácsonyibb alapanyagot
- Te is ilyen ételeket eszel? Nagyon vigyázz, az immunrendszered bánhatja
- Itt vannak a legjobb immunerősítő ételek a nagyvilágból: mind igazi vitaminbomba + receptek
Hazánkban a legelterjedtebb orvosságnak a levesek számítanak. Gondoljunk csak bele, hogy a megfázós időszakokban a legtöbb háztartásban előkerülnek a húsleves receptek: van, aki a nagymama receptjére esküszik van, akinek az édesanyja levese a befutó.
Azt viszont kevesen tudják, hogy a húslevesen túl is vannak olyan levesek, melyek jótékony hatással vannak a szervezetünkre. A magyaroknak három ’arany levese’ is van, ami minden esetben gyógyít, amellett, hogy rendkívül ízletesek is:
- Első sorban a sütőtökkrém leves naranccsal, almával, fokhagymával és gyömbérrel. Kúraszerűen 3-4 napig egy csésze forró leves, és meghálálja a szervezet.
- A húsleves a leginkább ismert, de az is csak akkor jó, ha szépen lassan fő, sok csontból, aminek a velejében van az erő.
- Nem utolsó sorban a savanyú káposztaleves, amiben gomba, sok hagyma, bors és hús is fő, így táplálja a legyengült szervezetet, és még a macskajajt is elűzi.
A szomszédok titkos gyógymódjai:
- Hogy mi az, amit Felvidéken minden anyuka megtesz a kisebb és nagyobb gyerekével, amikor köhög, vagy nehéz légzés gyötri? Elővesz egy kis házi zsírt. Lehet az kacsa, liba, disznó vagy mangalica, a lényegen nem változtat: segít! Ebben a régióban a házi zsírra esküsznek a legtöbben, ez az ősrégi alapanyag sokat segít a köhögés leküzdésében. Egy régi textil zsebkendőt kennek be vele középvastagon, ezt a mellkasra helyezik lefekvés előtt, erre egy kisebb törölközőt vagy konyharuhát terítenek, és átkötik a mellkast teljes széltében egy gézzel, hogy éjszaka le ne csússzon. Másnap reggelre, mintha csoda történne.
- A szlovákok egy különleges kombóra esküsznek. A megfázás, meghűlés és a nátha ellenszereként esküsznek a fekete retek gyógyhatására, nem is akárhogyan. A módszer különös, de sokak szerint működőképes. Egy feketeretket meghámoznak, kettévágják, kivájják mindkettő belsejét, mint egy poharat, amibe mézet töltenek. Mindezt egy pohár, bögre tetejére ültetik, aminek szűkebb a szája, így a retek a pohár tetején ül. Egy éjszakán át hagyják a konyhapulton, hogy a méz át tudjon csurogni a retken, és a pohár aljában találjuk reggelre. Ezt a mézet kell bevenni nagy kanállal egy héten keresztül.
-
Kárpátalján a mézes vaj a tuti recept. Sokan a mézes-vajas tejre úgy hivatkoznak, hogy ez az, ami az inmunrendszerüket erősíti. A köhögést csillapítja, a légcsövet gyógyítja, az orrfolyást elmulasztja. Egy kicsit azonban könnyített az elfogyasztásán, hiszen kakaó formájában kapták, amiben a vaj elolvad, a méz édesített. Azonban a végén egy nyers tojást is elkevert benne.
-
Erdélyben csak keményen: pálinka és fokhagyma a csodaszer. Az ajánlás szerint reggel 2 cl és este 2 cl házi pálinka, akár éhgyomorra is. Ezt még 1-1 gerezd fokhagymával szokták kísérni, hogy biztos nagy segítség legyen. Mindenesetre ez a módszer egy hét alatt kiűzi az emberből még a gonoszt is, olyan ereje van!
Maradj velünk újabb és ismerj meg még több titkot a magyar gasztronómiából!
Közeleg a karácsony, így következő cikkünkben az elfoglalt háziasszonyoknak kedvezünk, hiszen megmutatjuk, hogy egy tésztából hogyan készíthetjük el a három legkedvesebb sós süteményünket az ünnepekre.
Ha nem akarsz lemaradni arról, hogyan lehet egy tésztából három sütit készíteni, akkor tarts velünk a Gasztromesék következő részében is, hiszen Szarka Zsófi és Wurmbrandt András most ennek jár utána. Kövesd a pénteken megjelenő új részeket és készítsd el velünk te is a vidék legrégibb és legfinomabb ételeit!
Címlapkép: Getty Images