Káosz a kórházakban: 3 nap alatt kellene átalakítani a sürgősségi betegellátást
Három munkanap alatt kell átalakítani a kórházak sürgősségi osztályait az egészségügyi tárca elvárásainak megfelelően. Az igazgatók aggódnak, mivel a személyi és technikai feltételeket nem látják megfelelőnek, miközben január elsején már új munkarendben kell működniük a kórházaknak. - írja a Népszava.
Megjelent a rendelet, miszerint a kórházaknak január elsejétől új működési rendet kell bevezetniük, miszerint ha a sürgősségi osztályon a beteg panaszai nem indokolják az azonnali ellátást, azt az akut alapellátási egységbe irányítják.
Ilyen egységek azonban jelenleg még nem léteznek, így 10 naptári napjuk van a kórházaknak a felkészülésre, azonban ebből a 10 napból is 7 munkaszüneti nap lesz.
Az átszervezések azért számítanak jelentős változásnak, mivel komplett információs pultokat kellene építeni, valamint hiányoznak azok a szakemberek, akik a triázst követően tájékoztatnák a betegeket. A sürgősségi osztálytól legfeljebb 100 méterre kezelőhelyeket kell kialakítani, ahova a halasztható eseteket irányítanák. Ezekbe az alapellátási egységekbe is szakembereket kellene találniuk, itt azonban nem biztos, hogy orvos látná el a pácienseket. Az akut alapellátási egységben az orvoson kívül rezidens, mentőtiszt vagy diplomás ápoló is segíthet a betegeken. A problémát tetézi, hogy a kórházi dolgozók nagy része már kivette a szabadságát erre az időszakra.
A rendelet megalkotása előtt a kórházigazgatók azt kérték, hogy ezt a rendszert csak próbajelleggel vezessék be egy-két helyen, és az ott szerzett tapasztalatok alapján építsék ki később országszerte az egységeket - így kiküszöbölhető lenne a felkészületlenség és a hibák száma. Mindezek miatt az egyik kórházigazgató szerint lehetetlen teljesíteni a követeléseket, vagy legalábbis kisebb csodára lenne szükségük az elvárásoknak megfelelő működés létrehozása érdekében.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)