Árrobbanás a magyar henteseknél: 11 ezerre is felkúszhat a kilóár
A sertéspestis 2018 áprilisa óta van jelen Kelet-Magyarországon, azóta esett is a vaddisznóhús iránti érdeklődés és ez megmutatkozik a piaci árakon is. A szarvashús és az őzhús továbbra is népszerű, bár ennek ára változatlanul magas. Most annak jártunk utána, hogy idén milyen árakra számíthatunk.
Mivel itt az ünnepi időszak, most annak jártunk utána, miként viszonyulnak a magyarok a vadhúsokhoz. Az is érdekelt minket, hogy mennyibe kerülnek a különböző vadak húsai, például a szarvas, őz vagy épp vaddisznó. A jelenlegi árak jól tükrözik azt, hogy borsos árat kell fizetni a vadhúsokért, ha ezekből a húsokból állítanánk elő a karácsonyi vacsorát, egy közepes méretű család számára.
Lemondtunk a vaddisznóról?
A sertéspestis 2018 áprilisa óta van jelen Kelet-Magyarországon. Azóta nagyjából 2000 elhullott vaddisznóról tudnak, melyek a kór következtében pusztultak el. A betegség emberre nem veszélyes, azonban házi sertésekre könnyen átterjedhet. Korábban már írtunk arról, hogy Magyarországon is jelentkezett a fertőzés, és ez nem csak a vadászok, de a gazdák számára is hatalmas problémát jelentett. Sőt, a vaddisznó hús piaci árán is megmutatkozott az, hogy egyre kevésbé érdeklődnek az emberek iránta.
Az elmúlt évben Kemenszky Péter, az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Somogy megyei Területi Szervezetének titkára úgy nyilatkozott a témával kapcsolatban, hogy a felvásárlók az afrikai sertéspestisből adódó értékesítési nehézségeikre hivatkozva vették át áron alul a vadhúst. Volt, ahol hetven forintot fizettek a harmadosztályú vaddisznóért kilónként. Ráadásul a pont a vadászati főszezonban ütötte fel a fejét a betegség, így ekkor zuhant mélypontra a vaddisznóhús átvételi ára, csökkent az érdeklődés a vaddisznó hús iránt.
A fertőzés ráadásul nem szorutl vissza. Korábbi cikkünkben foglalkoztunk azzal, hogy a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Dömös, Kesztölc, Piliscsév és Pilismarót teljes területét afrikai sertéspestissel fertőzött területnek nyilvánította egy októberi határozatában. Az utasítás szerint rendkívül szigorú előírások vonatkoztak mind a sertéstartókra, mind a vadászokra. A határozat indoklása szerint az új területek átminősítésére azért volt szükség, mert a Pilisi Parkerdő Zrt. Budapest-Budakeszi Erdészetének Nagyvaddisznósi vadaskert területén felbukkant a betegség, ezért az országos főállatorvos utasítása szerint ezen négy település fertőzött területté nyilvánítása indokolt.
A jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy kisebb az érdeklődés a vaddisznóhús iránt, de mi utánanéztünk, hogy milyen árakkal kell számolnunk idén, ha mégis ebből a húsból készítenénk az ünnepi falatokat. A vadhus.net szerint a vaddisznó húst 3000 - 5000 Ft/kg áron találjuk meg a boltokban.
Ettől persze tovább mentünk és megnéztük a nagyobb feldolgozók árjegyzékét is. Ennek alapján mondhatjuk, hogy az Öreglaki Vadfeldolgozó Kft. weboldalán feltüntetett bruttó árak szerint, a következőkre számíthatunk:
Vaddisznó
- Vaddisznócomb (csont nélkül, lábszár nélkül): 2921 Ft/kg
- Vaddisznólapocka (csont nélkül, lábszár nélkül): 2921 Ft/kg
- Vaddisznópörkölthús: 1905 Ft/kg
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)