Íme, a hobbikertészek 6 leggyakoribb hibája, ami tönkreteszi a talajt: így kerüld el!

HelloVidék   
  Megosztom
Íme, a hobbikertészek 6 leggyakoribb hibája, ami tönkreteszi a talajt: így kerüld el!

Lassan a télbe fordulunk, itt az ideje a számvetésnek is: mit tettünk jól, és hogyan tehetnénk még termékenyebbé a kertünket? Érdemes átgondolni, hogyan javíthatnánk tovább életadó talajunk minőségén. A sztárkertészek szerint ez a 6 leggyakoribb hiba, amelyek negatívan befolyásolhatják a kerti talaj állapotát, és vele az éves termést.


 

A kertészkedés kifizetődő tevékenység, ám nem mindig könnyű, különösen akkor, ha valaki még kezdő ezen a téren. Számos tényező befolyásolja ugyanis a növények növekedését, de a talaj minőségére való figyelem alapvető fontosságú – közölte a Realsimple-nek Amy Enfield, a ScottsMiracle-Gro vezető kertészmérnöke, aki szerint a talajszerkezet, a vízmegtartó képesség és a víz elérhetősége, a mikrobiális aktivitás, a pH-egyensúly, valamint a tápanyagok hozzáférhetősége mind a talaj minőségéhez kapcsolódik.

A jó minőségű talaj tehát elősegíti a növények egészséges növekedését azáltal, hogy optimális tápanyag- és vízfelvételt tesz lehetővé, valamint fenntartható ökoszisztémát biztosít a kertben. Még a legjobb szándékkal is előfordulhat azonban, hogy olyan hibákat követünk el, amelyek gátolják kertünk maximális virágzását.

Íme, 6 gyakori hiba, amelyek negatívan befolyásolhatják a talaj minőségét a kertben:

1. A kerti ágyás elhelyezése forgalmas helyre

Bár a napfény fontos, az is alapvető jelentőségű, hogy a kerti ágyás olyan helyen legyen, ahol nem tapossák meg vagy lépnek át rajta. Has sokszor járunk a talajon, Enfield szerint az a talaj tömörödéséhez vezethet, ami korlátozza a gyökerek növekedését, a víz beszivárgását és a levegő áramlását.

2. A mulcsozás elmaradása

A mulcsozás elmulasztása számos problémát okozhat a kertben, például a talajeróziónak, tömörödésnek, nagy hőmérséklet-ingadozásoknak és a párolgással járó nedvességveszteségnek való kitettségét.

A kerti ágyások mulcsozása segít csökkenteni a nedvességveszteséget, visszaszorítani a gyomokat, szabályozni a termőföld hőmérsékletét, és lebomlás közben szerves anyaggal gazdagítja a talajt

– közölte Enfield.

A mulcsozás további előnye, hogy segít minimalizálni az eső vagy öntözés során a víz által okozott tömörödést.

3. A megfelelő vízelvezetés figyelmen kívül hagyása

Enfield szerint a rossz vízelvezetésű földek könnyen vízzel telítődhetnek, ami megfosztja a növények gyökereit az oxigéntől, ami végül a növények hanyatlásához, gyökérrothadáshoz és pusztulásához vezet.

Erre a problémára azonban léteznek egyszerű megoldások, például a nehéz agyagos talajok szerves anyagokkal való javítása és szükség esetén vízelvezető rendszerek telepítése. Enfield azt is tanácsolja, hogy kerüljük a kert telepítését alacsonyan fekvő, vízfelhalmozódásra hajlamos területekre, mert itt a víz nem biztos, hogy természetes módon lefolyik.

4. A talajvizsgálat elhagyása

A talajvizsgálat segít meghatározni, hogy szükség van-e a föld pH-értékének módosítására, és milyen tápanyagok hiányoznak.

A pH és a tápanyagok egyensúlyának hiánya nemcsak a kert, hanem a növények egészségét is befolyásolja. A rendszeres talajvizsgálatok lehetővé teszik, hogy megalapozott döntéseket hozzon a föld módosításáról és a trágyázási gyakorlatokról

– mondta Enfield.

5. A talajbiológia figyelmen kívül hagyása

A termőréteg több, mint egyszerű föld; megértése és támogatása alapvető fontosságú ahhoz, hogy növényei, virágai és zöldségei virágozhassanak.

A talaj tele van élettel – hasznos mikrobákkal, gombákkal, rovarokkal és földigilisztákkal –, amelyek létfontosságú szerepet játszanak a tápanyagok körforgásában, a lebomlásban és a talaj szerkezetének kialakításában. Az olyan gyakorlatok, mint a túlzott talajművelés, a vegyszerek túlzott használata és a mulcsozás elhagyása, megzavarhatják a talaj biológiai egyensúlyát.

– közölte Enfield, aki azt javasolta, hogy a talaj biológiai sokféleségét mulcsozással, szerves anyagok beépítésével és a vetésforgó alkalmazásával ösztönözzük a zöldségeskertekben.

6. Invazív fajok ültetése

Komoly károkat okozhat a kertben az invazív fajok ültetése – magyarázta Enfield, aki hozzátette:

Az invazív növényfajok bevezetése kiszoríthatja az őshonos növényzetet, megzavarhatja az ökoszisztémát, és megváltoztathatja a talaj összetételét. Fontos, hogy körültekintően válasszuk meg a kertbe ültetett növényeket, és törekedjünk több őshonos faj beépítésére, amelyek támogatják a helyi biodiverzitást és hozzájárulnak a talaj egészségéhez.

Címlapkép: Getty Images

TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!

A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

kert

kertészkedés

talaj

talajkezelés

hobbikertész

hobbikert