Elindult felfelé a sertéságazat? Jövőre még több pénz folyik majd a gazdák zsebébe
Az ágazat szempontjából jó hír, hogy az állatjóléti támogatások a következő néhány évben változatlanul hozzájárulnak az eredményes termeléshez.
Az ágazat szempontjából jó hír, hogy az állatjóléti támogatások a következő néhány évben változatlanul hozzájárulnak az eredményes termeléshez.
Rendkívül elkeseredettek a sertéságazat kistermelői, de a nagyobb húsüzemek sem optimisták. Indokolt lenne a mostani árak jelentős emelése, mivel jelenleg legfeljebb nullára tudják kihozni a termelést.
A sertéságazat válságos időszakot él át. A jelenlegi helyzetről, a hatóságilag elrendelt árstop hatásairól és az szektor kilátásairól kérdeztük Fitos Gábort, a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségének ügyvezető igazgatóját.
A jáki majorban sajtot, emellett mindenféle hagyományos paraszti disznótoros finomságokat is kínálnak. Amiért most jöttünk, az a hurkájuk – ugyanis még javában tart a szezonja. Viszont nagy bajban vannak a vidéki termelők!
A helyzetünk nem jó. Lassan az állategészségügyben nem kell válságról beszélnünk, hanem hozzá kell szokunk, hogy olyan betegségek jelennek meg vagy maradnak itt, melyekkel 4-5-10 évvel ezelőtt még csak tervezési szinten sem kellett foglalkoznunk.
Közel egy éve tart a válság a sertéságazatban, amely most tömeges csődöket is okozhat az állományban. Mire számíthatnak a gazdák? Mire számíthatunk a boltokban? Most kiderül!
A sertéságazat fontos stratégiai terület, ezért jövőbeli cél az ágazat további fejlesztése, hogy meghatározó szerepe legyen a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar fejlesztésében, a munkahelyteremtésben, valamint a helyi gazdaságfejlesztésben.
Bár a hazai ellátásra még elég lenne a sertéshús, de már régóta importot eszünk. Sőt, a helyzet tovább romolhat, ha a németek ráengedik az uniós piacra a sertésállományukat. És ha az még nem lenne elég: egyre soványabbak is a disznóink. Mire ment el közel 200 milliárd forint állami támogatás?
Mintegy kétezer vaddisznó lett sertéspestises tavaly április óta.
A támogatás alapja az igénylő támogatott tevékenysége keretében foglalkoztatottak száma, amely után alkalmazottanként legfeljebb 200 000 forint támogatás igényelhető.
jó hír azonban, hogy a hazai házisertés-állományban mindezidáig nem jutott be a vírus, és az ASP felszámolására irányuló mentesítési terv is jól halad. De mekkora problémát is jelent itthon a betegség? Mi várható a következő időszakban? Most kiderül.
A hazai sertéságazatot az ismert hatásokon, folyamatokon kívül váratlan események: egy csődbejelentés és egy haláleset is megrázták az utóbbi napokban.
A magyar sertésállomány, amely a 2000-es évek elején még a 4,8-5,1 milliós egyedszám között mozgott, 2021-re csaknem a felére csökkent. Emellett az anyakocák száma is fogy, ami komoly aggodalomra ad okot a magyar sertéságazat jövőjét illetően.
A takarmányárak drasztikus emelkedése és a sertéspiac nehézségei miatt a sertéságazat számára nyújtott intézkedéscsomag újabb eleme válik elérhetővé. Az erre vonatkozó miniszteri rendelet már megjelent.
A sertéságazat azonban rendkívül nehéz helyzetbe került idén a halágazattal együtt. Hogy mire számíthatnak az elkövetkezendő időszakban a magyar vásárlók? Most kiderül!
Komoly hatással van a magyar sertéstenyésztőkre a sertéspiacon tapasztalható szélsőséges hullámzás. A bizonytalan helyzet miatt vannak, akik nem telepítenek új állományt az ólakba, mások tervezett fejlesztési beruházásokat halasztottak el.
Abban reménykednek, hogy a vakcinának köszönhetően is beáll egyfajta fogyasztói biztonság, a gazdaság minden területen el tud indulni, és egy kiegyensúlyozott közétkeztetés kiegyensúlyozott turizmus kihat az árakra.
Változatlan feltételekkel folytatódhat 2021 után is a tenyészkoca állatjóléti támogatási program.
Továbbra is népszerűbb a mangalica hús külföldön, mint hazánkban. A hungarikumot Japánban fogyasztják a legszívesebben, ahol főleg felsőkategóriás éttermekben kapható, de Ázsia mellett sokat adunk el még Amerikának is.