Véget ért a szúnyogok háborúja Magyarországon: de ki lett a győztes?
A szúnyoggyérítés során kezelt terület nagysága összesen 732 ezer 810 hektár volt - derült ki a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményéből.
A szúnyoggyérítés során kezelt terület nagysága összesen 732 ezer 810 hektár volt - derült ki a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményéből.
E szer túlzott, hosszú távú és egyoldalú alkalmazása esetén a csípőszúnyogok - genetikai mutáció révén - ellenállóvá válnak a szer hatóanyagával szemben.
Tizenhat vármegye négyszáznegyvennégy településén és Budapest hat kerületében, összesen 86 ezer hektáron lesz a héten szúnyoggyérítés.
A már kikelt szúnyogok ellen a települések belterületén, a lakóövezetekben kell védekezni, a kezelések platós gépjárművekre szerelt permetező berendezésekkel zajlanak.
A szer az alkalmazott dózisban a szúnyoglárvákon kívül más élőlényekre nincs hatással, így élővizekben is biztonságosan felhasználható.
Sok szúnyog nem folyó- vagy tópart mellett él, hanem emberközeli életmódot folytat. Ilyenek az őshonos házi szúnyogok mellett az elmúlt években betelepült inváziós fajok is.
Indul a szúnyoggyérítés: a héten öt vármegyében, összesen 2300 hektárnyi területen alkalmazzák ezt a technológiát a katasztrófavédelem szakemberei.
A következő napokban folytatódik a kifejlett szúnyogok elleni védekezés, a kezeléseket földi úton, a települések lakott részein végzik platós gépjárműre szerelt permetező berendezésekkel.
A csapadékosabb időjárás miatt idén a tavalyinál erősebb a szúnyogártalom, a lárvák elleni biológiai védekezés április elején megkezdődött, május eleje óta pedig folyamatosak a kifejlett csípőszúnyogokat gyérítő kezelések is.
A héten a Duna és a Tisza mentén, a Tisza-tónál, valamint Sopron és Csorna térségében végeznek a szakemberek biológiai szúnyoggyérítést; összesen ötezer hektárnyi vízfelületet kezelnek.
Az elmúlt hetek meleg, nagyobbrészt száraz időjárásának köszönhetően folyamatosan csökkent a csípőszúnyogok lárvái számára ideális vizes élőhelyek száma és kiterjedése.
A héten tíz vármegye száznyolcvan településén és hat budapesti kerületben folytatódik a szúnyoggyérítés, összesen negyvenezer hektáron.
Az ország számos megyéjében aggasztó a helyzet, hemzseg a vidék a vérszívóktól. Hajlamos mindenki az önkormányzatra mutogatni, és a katasztrófavédelmet hibáztatni: miért nem tesznek már valamit?! De mit tehetünk mi magunk, saját kertünkben ellenük?
A héten 13 vármegyében folytatódik a katasztrófavédelem által koordinált szúnyoggyérítés. A tervek szerint 230 településen, összesen hatvanezer hektáron lesznek kezelések.
Nem csak a folyók és a tavak mentén képesek fejlődni, számos fajuk kifejezetten emberközeli életmódot folytat, kerti játékokban, virágalátétekben, madáritatókban szaporodnak.
A katasztrófavédelem megbízásából dolgozó rovartani szakértők folyamatosan vizsgálják a szúnyogok jelentősebb élőhelyeit, ezzel segítve a beavatkozások hatékonyságát.
A Balaton térségében 2500-3000 hektárnyi szúnyogtenyészőhelyet tartanak nyilván, amelyeket folyamatosan ellenőriznek a szakemberek.
A héten 68 településen és Budapest XXI. kerületében lépnek fel a vérszívók ellen. Csongrád-Csanád megye több településén és a Tisza-tónál lehet majd a gyérítést végző járművekkel találkozni. Kaposváron a múlt héten elmaradt kivitelezést pótolják.
A szer az alkalmazott dózisban a szúnyoglárvákon kívül más élőlényekre nincs hatással, így élővizekben is felhasználható.
Ha nem szeretnél kertedben úgy ücsörögni, hogy hemzsegnek a vérszívók körülötted, ha szeretnéd a lakásod biztonságos hellyé varázsolni, akkor érdemes a következő hetekben kipróbálni a legegyszerűbb szúnyogirtó módszereket.