Szűkülnek a távmunka-lehetőségek Magyarországon: ezzel mentegetőznek a hazai munkáltatók
Az Eurostat adatai szerint munkaképes korú magyar munkavállalók csupán 10,6 százaléka dolgozott otthoni vagy hibrid munkavégzés keretében tavaly.
Az Eurostat adatai szerint munkaképes korú magyar munkavállalók csupán 10,6 százaléka dolgozott otthoni vagy hibrid munkavégzés keretében tavaly.
Az év elején több olyan jogszabályváltozás lépett hatályba, ami a mindennapi életünket és az általános ügyintézéseket is érinti. Az ingó vagy digitális áruk vásárlása esetén például 6 hónapról egy évre nőtt a kellékszavatosság időtartama.
Most, hogy végre sikeresen leküzdöttük a 3. hullámot, kíváncsiak voltunk arra, hogy a vidéki munkáltatók milyen tapasztalatokat gyűjtöttek az elmúlt közel másfél év után és meghagyják-e hosszabb távon az otthoni munkavégzést.
Mindez arra hívja fel a figyelmet, hogy jelentősen felértékelődik a táv- és otthoni munkavégzés, és a munkáltatóknak ki kell alakítaniuk a megfelelő feltételeket.
A koronavírus-járványban nyert tapasztalatok alapján a távmunka számos területen bevált és egyaránt előnyös a munkaadók és a foglalkoztatottak számára.
Nem csoda, hiszen az otthoni munkavégzést biztonságosan és 1-2 nap alatt megoldották a magyarországi pénzintézetek.
Mára kiderült: miután a cégek megtapasztalták, hogyan tudnak a lehető leghatékonyabban működni a home office és a hibrid munkavégzés keretei között, mostanra már a távmunka lehetősége jelentős arányban alapvető igénnyé vált.
Év végére globálisan az alkalmazottak csaknem harmada távmunkában végzi el a feladatait, arányuk pedig a közeljövőben sem csökken jelentősen. Így van, ahol legalább öt, egyes szektorokban tíz évvel is előrehozzák a digitális átalakítási terveiket.
A múlt évben dolgozók tömegei kényszerültek home office-ból dolgozni: május volt a rekordhónap, amikor 303 ezren rendszeresen, 455 ezren pedig alkalmanként dolgoztak ilyen formában.
Megjelent a Magyar Közlönyben a távmunkáról szóló kormányrendelet, amely szerint a veszélyhelyzet időtartama alatt a munkáltatók és a munkavállalók a Munka törvénykönyve távmunkavégzésre vonatkozó előírásaitól eltérően is megállapodhatnak
A koronavírus-járvány miatt megnövekedett hazánkban a távmunka és a home-office módok alkalmazása. A cégek azonban saját hatáskörben dönthetnek arról, hogy mikor, milyen körben vezetik be ismét a munkahelyi munkavégzést.