Kész katasztrófa, amit a légi szúnyogírtás okozhat: hazai szakemberek sem hittek a szemüknek

HelloVidék   
  Megosztom
Kész katasztrófa, amit a légi szúnyogírtás okozhat: hazai szakemberek sem hittek a szemüknek

A repülőgépekkel végrehajtott kémiai szúnyogirtás nagyon súlyos ökológiai kockázatokat rejt, hazánk többszáz településén mégis felszállhatnak a permetező masinák - írta a Greendex. A cikkben egy tényfeltáró vizsgálatra hivatkoznak, amelyet 2024 júliusában, Debrecen különböző pontjain, szakemberek végeztek el egy főként rovarokat érintő, légi, kémiai szúnyoggyérítés alkalmával.

A repülőgépekkel végzett kémiai szúnyoggyérítés súlyos ökológiai kockázatokat hordoz, mégis Magyarország számos településén rendszeresen alkalmazzák ezt a módszert. Bár a beavatkozás csak átmeneti enyhülést hoz a szúnyogok ellen, a természetre gyakorolt hatásai gyakran rejtve maradnak - figyelmeztet cikkében a Greendex.

Nemrég Debrecen területén szakértők bevonásával végeztek egy átfogó vizsgálatot, amelynek célja a légi szúnyoggyérítés közvetlen következményeinek feltárása volt. Az eredmények megdöbbentőek: a kémiai

A permetezés után deltamethrintől rángatózó rovarok hullottak a fákról és a levegőből.

A hivatalos tájékoztatókban a szúnyoggyérítéssel kapcsolatban csak annyit közölnek, hogy az alkalmazott készítmény a kijuttatott kis mennyiségben – 0,6 liter/hektár – kizárólag az érzékenyebb rovarokat pusztítja el, és nem jelent veszélyt az emberekre vagy a melegvérű állatokra. Azonban kevesen tudják, hogy a kémiai szúnyogirtás nemcsak a szúnyogokat, hanem számos más rovarfajt is veszélybe sodor.

A szűkszavú hivatalos közlemények nem tárják fel részletesen, mit is jelent ez a gyakorlatban. Ráadásul ritkán készülnek olyan közérthető anyagok, amelyek a szélesebb közönség számára is bemutatnák a természetben okozott károkat. Ennek következtében a lakosság nagy része nincs tisztában a kémiai szúnyoggyérítés valós hatásaival.

Debrecenben végzett tényfeltáró vizsgálatok célja éppen az volt, hogy rávilágítsanak a légi permetezés ökológiai következményeire, különös tekintettel a rovarvilágra.

Címlapkép: Getty Images

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

szúnyog

szúnyoggyérítés

debrecen