A zöld leveles zöldségek a legegészségesebb, legtáplálóbb élelmiszerek közé tartoznak, mégis rendkívül keveset fogyasztanak belőle a magyarok. Ha valóban jó minőségű, friss és olcsó zöldségeket szeretnél fogyasztani, akkor az a legegyszerűbb, ha a saját kertedben neveled őket. Ha eddig az tartott vissza, hogy mennyire melós egy kiskert fenntartása, akkor van egy jó hírünk: ezeknek a növényeknek nincsenek nagy igényeik, rendkívül gyorsan nőnek, cserébe pedig biztosan tudhatod, hogy honnan származnak az élelmiszereid.
1. Zöldbab
A zöldbab az egyik legsokoldalúbb zöldség: rendkívül egészséges, ugyanis tele van karotinoidokkal, elsősorban béta-karotinnal és likopinnal, melyek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek. Ha otthon szeretnéd termeszteni a zöldbabot, több száz fajta közül választhatsz. Talán a bokros babok nevelése a legegyszerűbb, ugyanis kevés helyet igényelnek és gyorsabban érnek, mint a karózásra szoruló fajták. A legtöbb zöldbab a laza, jó vízelvezetésű talajt és a sok napsütést kedveli. Az első termést néhány héten belül be is lehet takarítani, valamint egy második szedés is belefér az idénybe.
2. Cékla
A legtöbben csak a cékla gyökerét fogyasztják el, a levelek gyakran a kukában landolnak. Ez súlyos hiba, ugyanis a cékla levelei nagyon egészségesek, nagy mennyiségű rezet, vasat, különféle ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaznak. A leveleknek számos felhasználási lehetősége adott a salátáktól kezdve a turmixokig. A cékla rendkívül gyorsan nő, szinte bárhol termeszthető, és nem igényel különösebb figyelmet. Tavasz elején már el is ültethető, a leveleket pedig 5-10 centiméteres magasság környékén, zsenge korban érdemes leszüretelni.
3. Spenót
A spenót rendszeres fogyasztásával csökkenthető az asztma, a rák, illetve a magas vérnyomás kialakulásának kockázata, de elősegíti a cukorbetegség kezelését és hozzájárul az egészségesebb hajhoz és bőrhöz. A kertben elültetve 3-5 hét után már le is szedhető, ezért érdemes már a tavasz kezdetén elvetni. Elég csak ollóval levágni a leveket, heteken belül minden gond nélkül visszanő majd.
4. Zöldborsó
A zöldborsó egy szívós, gyorsan növő, hidegtűrő növény, amely akár a fagypont közelében is képes kicsírázni. Nyersen fogyasztva, de feldolgozva is kitűnő táplálék: rengeteg C-vitamint és rostot tartalmaz. Szinte bárhol megnő, de nem szereti a száraz, forró időjárást. Függőleges terjeszkedése miatt kevés helyen is elfér, és további előnye, hogy nagyon gazdag termést ad.
5. Fodros kel
A fodros kel szintén egy fantasztikus szuperétel: egy bögrényi zöldség csupán 30 kalóriát tartalmaz, de az ajánlott napi K- és C-vitaminmennyiséget is lazán fedezi. Gyulladáscsökkentő tulajdonságai segítenek megelőzni az ízületi gyulladást, a szívbetegségeket, a cukorbetegséget, valamint az autoimmun betegségeket. A kel hidegtűrő növény, egész szezonban terem, de az aromája az első fagy után a legédesebb. Ez a szívós növény akár -12 fokban is képes létezni, így akár télen is lehet termeszteni. Az ültetést követően egy hónappal már szedhető is, így szinte egész évben élvezhetjük a kerti fodros kelkáposztát.
6. Saláta
A salátának számos fajtája létezik: bármelyiket választod, mindegyik rendkívül egészséges és egyszerűen nevelhető. Mivel rendkívül gyorsan növekedik, és nem igen lehet elszúrni, bátran belevághat bárki a salátatermesztésbe. A levelek már 3-4 hét alatt beérnek, és főként a tavaszi vagy őszi, hűvösebb hőmérsékletet kedvelik.
7. Szivárványos mángold
A mángold a libatopfélék családjába tartozik, akárcsak a cékla és a spenót. Nemcsak az A-, C-, és E-vitamint tartalmaz, hanem a cink és a mangán gazdag forrása is. Könnyen növekszik és bőségesen terem, ráadásul a kertedet is feldobja a fényes vörös száraival. Ha már kora tavasszal elülteted, egész szezonban lehet szedni.
8. Újhagyma
Nyersen és feldolgozva is rendkívül ízletes, de ezen kívül számos jótékony hatása van az egészségünkre. Sok rostot, C-vitamint és káliumot tartalmaz, és kitűnő tüdővédő, vérnyomás- és koleszterincsökkentő. A kertben rendkívül gyorsan növekszik, nincs vele macera.
9. Pak choi
A pak choi, hazai nevén bordás kel igen felkapott leveles zöldség lett az elmúlt években. Nem csoda, hiszen nagyon tápláló, emellett kiváló ízt ad a leveseknek és a salátáknak. Több A-vitamint tartalmaz, mint bármelyik másik káposztaféle, valamint magas a C-, K-vitamin, béta-karotin, kálium, magnézium, kalcium és mangán tartalma. Általában szezon elején szokták elültetni, a nyár végén pedig egy második adagot is le lehet szedni a növényről. Körülbelül 45-50 nap alatt érik be, nincs vele sok meló.
10. Mustárzöld
A fűszeres ízű mustárlevelek bármilyen salátát képesek feldobni, ráadásul hihetetlen gyorsan növekednek. A mustárzöld rendkívül gazdag A-, C- és K-vitaminban, de a folsavtartalmáról és antioxidáns hatásáról sem érdemes elfeledkezni. Az a legjobb, ha gazdag, nedves talajba ültetjük. Ha sok nap éri, a leveleket már 4 hét után le is lehet szedni. Ha várunk még 2 hetet vele, akkor már 15-20 centis, húsos leveleket szüretelhetünk le a palántáról.
+1 Pitypang
A pitypangot a legtöbb ember gyomnak tekinti, és azon fáradoznak, hogyan lehetne megszabadulni tőle. Arról már kevesebb szó esik, hogy valójában egy rendkívül tápláló növényről van szó: tele van antioxidánsokkal, valamint A-vitaminban, C-vitaminban, kalciumban, vasban, rézben, mangánban, foszforban, káliumban és magnéziumban igen gazdag. A pitypang több fehérjét tartalmaz mint a spenót, a leveleiben pedig minden esszenciális aminosav megtalálható, amire az emberi szervezetnek szüksége van.
A pitypang termesztése a legkevésbé sem melós, semmit sem kell csinálnod vele, sőt meglehet, hogy az udvarod már most is tele van vele. A közönséges pitypang levele kesernyés, de vannak olyan nemesített fajták is, amelyek sokkal kellemesebb ízzel rendelkeznek.
Forrás: Natural Living Ideas