Tömegesen pusztulnak a fecskék az országban: mi lesz így az állománnyal?
Napok óta tömegesen pusztulnak a fecskék a hideg időjárás miatt Magyarországon.
Napok óta tömegesen pusztulnak a fecskék a hideg időjárás miatt Magyarországon.
Az esős, hideg időben csoportosan próbálnak száraz menedéket keresni a fecskék, és akár százasával is megjelenhetnek teraszokon.
Az ezredfordulót követően sajnos több mint 50%-kal csökkent a hazai állomány, azaz mára minden második madár eltűnt az ereszek alól. A folyamat megfordítása közös érdekünk.
A partifecskék és a gyurgyalagok magas löszös, homokos partfalakban fészkelnek. Géppel, de akár kézzel mi is segíthetünk nekik költőüregeket készíteni.
Általában augusztus 20-a után hagyja el hazánkat a fehér gólyák többsége és kezdik meg hosszú utazásukat Afrikába. A gyülekező és az éppen vonuló gólyák mindig lenyűgöző látványt nyújtanak.
A gólyák után lassan a fecskék is hazatérnek afrikai útjukról. Vannak házak, ahol nem látják őket örömmel. A védett madárfaj fészkeinek leverése azonban komoly bírságot von maga után.
Az emberek társadalmi életének már-már alapvető részévé vált a madarak segítése: téli etetése, odúk kihelyezése. Sokan azonban nem tudják, hogy a nem megfelelő időpontban befejezett etetéssel rengeteget árthatunk az egyedeknek.
Magyarországon évről évre egyre csökken a fecskék száma, pedig az ember-fecske konfliktusok megelőzhetőek néhány egyszerű trükkel.
Közép-európai szerte veszélybe került a fecskeállomány, hazánkban ez számszerűsítve egy-két millió példány. Nagy szükségünk van ezekre az állatokra, hiszen védelmet jelenthetnek a rovarokkal, bogarakkal szemben.
Nagy bajban vannak a hirtelen jött hideg, esős időben, az életben maradásukért küzdenek a fecskék.
Hófehér fecskét találtak kedden a Komárom-Esztergom vármegyei Szomódon.
Most a Zöld Dunakanyar Alapítványtól a Zöld Dunakanyar Program keretében újabb 80 fecskebölcsőt kapott a vasúttársaság, aminek közel a felét már felszerelték a Dunakanyar négy megállójában.
Az elmúlt két évtizedben drasztikusan, több mint 50 százalékkal csökkent a magyarországi fecskeállomány.
Egyéni felelősségünk a fecskék óvása. A Bács-Kiskun megyei Kiskunhalason élő és alkotó Császár Anna keramikusművész színes, dekoratív műfészkei a koronavírus idején adtak új reményt a magyar szárnyasoknak.
A hazai fecskeállomány az ezredforduló első évtizedében megfeleződött és azóta sem állt le a drámai csökkenés. Mi is tehetünk a fecskék megóvásáért: összegyűjtöttük, amiket mindenképpen érdemes megtennünk tavasszal.
Nem mindennapi, amit egy Tamásiban élő férfi tesz a fecskék fennmaradásáért. Mátics Ferenc 300 mesterséges fészket tett a saját háza eresze alá, otthont biztosítva ezzel rengeteg madárnak.
Vészesen csökken a madárpopuláció, a korábbi mennyiségnek gyakran alig tizedére fogyatkoztak az állományok.
A klímaváltozás miatt hamarabb térnek vissza Európába a költözőmadarak.