Csak óvatosan a talajtakarással: az egész kertet megbetegítheted ezekkel a növényekkel
Még a hideg hónapok beállta előtt gondoskodnunk kell azokról a virágokról, bokrokról, amelyek odakint vészelik át az őszt és a telet.
Még a hideg hónapok beállta előtt gondoskodnunk kell azokról a virágokról, bokrokról, amelyek odakint vészelik át az őszt és a telet.
Fedezze fel, mely általános háztartási cikkeket használhatja újra az udvaron, hogy tápanyag-löketet adjon a növényeknek és a talajnak.
A fenntartható kertészkedés egyik fontos gondolata lehet az újrahasznosítás, ezért érdemes törekedni arra, hogy minél kevesebb szerves anyag hagyja el a kertünket, és igyekezzünk mindent újra felhasználni.
Régóta alkalmazzák már a profi kertészek is, de még mindig nem kaptak elég figyelmet a házi talajjavító szerek, melyek simán felveszik a versenyt bolti versenytársaikkal.
Évente rengeteg élelmiszer-hulladék landol a kukákban még azokban a háztartásokban is, ahol rendelkeznek kiskerttel. Nekik most ráadásul külön fejtörést okozhat, mit kezdjenek a lehullott levelekkel, gallyakkal. Mutatjuk a megoldást.
A növényi hulladékok komposztolását is lehet magasabb szinten művelni: egyre többen használnak hozzá gilisztákat és férgeket. Nem is hinnénk, mennyire felgyorsítják a komposztolás folyamatát ezek az apró állatok. Belevágnál? Mutatjuk, hogyan csináld!
A kertünk növényei akkor gyarapszanak szépen, ha hozzájutnak a megfelelő tápanyagokhoz. De hogyan kerülnek ezek a talajba? A válasz egyszerűnek tűnik: trágyázással.
Még ha a lelkesedés és a pozitív szándék meg is van, kezdőként számos olyan hibát elkövethetünk a komposztálás során, amik romba dönthetik az erőfeszítéseinket.
Évente 4000 tonna zöldhulladék komposztálására alkalmas létesítményt épít az oroszlányi önkormányzat, amelyre 240 millió forintos vissza nem térítendő uniós támogatást nyert.
A konyha mindennapos használata közben rengeteg hasznos hulladék keletkezik, amit ahelyett, hogy kidobunk, érdemes újrahasznosítani: termelj saját növényeket, készíts komposztot!
Nem egy kerttulajdonosnak okozhat fejtörést, hogy az őszi avarral, és a metszések után maradt zöldhulladékkal mit is kezdjenek. Egy biztos, a legrosszabb, amit csak tehetünk, hogy csendben alágyújtunk. Helyette térképen is hozzuk – országos szinten mi minden lehet a megoldást!
Van egy fantasztikus hírünk, nem kell kidobni, a komposztáláson túl is számtalan egyéb módon hasznosíthatjuk a zöldségek és gyümölcsök héját, például festhetünk vagy takaríthatunk is velük. Hozunk is pár szuper ötletet!
Szerves hulladékunkat millióféleképpen kezelhetjük, gyűjthetjük otthon beltéri komposztálóban, kerti edényben vagy városi komposztálópontokon. De hogyan is vágjunk bele otthon a komposztálásba?
Hogyan maradhat üde és szép a füvünk? Hogyan álljunk neki a gyep telepítésének? Mit kezdjünk a vakondokkal? Íme, a hazai szakemberek néhány jó tanácsa, amire érdemes lesz odafigyelni!
Lassan beköszönt az igazi ősz, hideg, nyirkos napok jönnek, végül pedig a kertünk téli álomba merül. De mielőtt ez bekövetkezne, minden kerttulajdonosnak akad még bőven tennivalója.
A komposztálás természetes újrahasznosítási folyamat: a háztartásunkban keletkező szerves hulladék szerves anyagai oxidálódnak és lebomlanak, a folyamat közben pedig szén-dioxid, ásványi anyagok és humusz keletkezik.
Hogy mi az, amire mindenképp figyelnünk kell, ha komposztot szeretnénk előállítani? Mennyit spórolhatunk, ha mi magunk dobjuk össze a különleges „turmixokat”? Ennek jártunk most utána.
Sajnos a lehullott levelekre máig szemétként tekint a kerttulajdonosok jó része, holott számos módon lehet hasznosítani őket, többek között mulcsként, komposztként vagy gyeptrágyaként. Mutatjuk, mit tegyél velük!
Most annak jártunk utána, milyen szintre lehet még emelni a komposztálást, hogy lehet begyorsítani a természetes folyamatokat, illetve mi szükséges hozzá. Íme a kertészek legvadabb trükkje!
Az egyik leghatékonyabb módszer a házunk táján keletkező hulladék csökkentésére: a komposzt gazdag tápanyagforrás a kertünkben, és ezért még csak nem is kell pluszpénzt költenünk. Elmondjuk, hogyan csináld!