Odavannak ezért a gyümölcsért a magyarok: itt fillérekért beszerezheted
Jócskán elszállt birs ára, pedig a legtöbb vidéki ház udvarában megtalálható volt. A gyümölcs piaci ára idén 800 - 1000 forint körül mozog.
Jócskán elszállt birs ára, pedig a legtöbb vidéki ház udvarában megtalálható volt. A gyümölcs piaci ára idén 800 - 1000 forint körül mozog.
Annak ellenére, hogy a fogyasztók és a feldolgozóipar részéről is lenne igény a bogyós gyümölcsökre, a hazai termesztés az elmúlt évtizedekben igencsak háttérbe szorult.
Napok alatt eloszlatta a kukorica-rekordtermésről szőtt álmokat a szokatlanul durva hőhullám, amely az országot sújtja.
A szélsőséges tavaszi időjárás miatt az előző évek átlagánál kevesebb termés várható meggyből.
2022-es évszázados aszály után a búza, a kukorica, a napraforgó és a repce 2023-ban betakarított mennyisége egyaránt meghaladta az egy évvel korábbit.
Az idei szüret még nem ért véget, becslések azonban már készültek a várható betakarításról. A gazdák egyetértenek abban, hogy jobb és több termés várható az idei betakarításkor, mint a tavaly.
Erős kilengések voltak tapasztalhatóak a magyarok egyik legkedveltebb zöldsége, a sárgarépa árában az elmúlt időszakban, de ez csak a fogyasztói oldalon jelentkezik, a termelői árak Európa-szerte egységesen alacsonyak.
Az őszi szüret miatt már nagy a sürgés-forgás a szőlőültetvényeken, sokan pedig kíváncsian várják, hogy vajon milyen lesz az idei termés. Somogyban, a Villányi Borvidéken már augusztusban beindultak a kombájnok, a termelők mégis pesszimisták.
Közepesnél gyengébb lesz az idei szilvatermés, a gazdálkodók mintegy 40-50 ezer tonnát takaríthatnak be a közkedvelt gyümölcsből. Az itthon termett szilva 60 százalékából lesz lekvár, befőtt és pálinka.
A csemegekukorica szezonja csak most startol, de átlagon felüli termésben bízhatnak a hazai termelők. Az aszály elkerülte a gazdákat, ahogy a vasi kistermelő mesélte a HelloVidéknek. Idén a bio termesztésű kukoricásukban a rovarokkal gyűlt meg a bajuk.
Minden eddiginél korábban indulhat a szüret a hazai almaültetvényeken. Magyarország legnagyobb termesztőkörzetének számító Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében néhány feldolgozóüzem már megkezdte a léalma felvásárlását.
A jó ideje tartó hőség miatt több helyen elindult a szezonális gyümölcsök kényszerérése, amely alaposan feladja a leckét a termelőknek.
A magyar élelmiszerbiztonsági hatóság most rossz hírt közölt: Csongrád-Csanád vármegyében 12 dugvány-előállító fóliasátorban termesztett batátában mutattak ki egy veszélyes vírust.
Az idén a becslések szerint 16-18 ezer tonna kajszibarackot takaríthatnak be a termelők, ez több mint duplája a tavalyi 6-8 ezer tonnának, de elmarad a 2022-es adatoktól.
Az őszi betakarítási munkák befejeződtek, a munkálatok végét jelentősen megnehezítette az elmúlt hetek csapadékos időjárása. A betakarításra rányomta bélyegét az Ukrajna európai gabonaexportja által okozott nehéz gabonapiaci helyzet.
Ha az idei évben jó eredményeket hoz a Szója, az további területnövekedéssel járhat, ellenkező esetben azonban ismét elkezdődhet a termőterület zsugorodása. Az Agrárszektornak nyilatkozó gazdák ugyanakkor bizakodóak.
A körte az ősz egyik nagy kedvence, mert amellett, hogy az egyik legjobban tárolható gyümölcsünk az alma mellett, igazi vitaminbomba, ami a téli hónapokban is élvezhető, lévén szó utóérő gyümölcsről.
A szemfülesek, jártas gyűjtögetők idén is gazdagon megtölthetik kosaraikat. Nem árt azonban óvatosnak lenni, hiszen, ha néhány fontos aranyszabályt nem tartunk be, súlyos bírságot fizethetünk egy-egy adag begyűjtött terményért.
A legfrissebb adatok szerint jelentős növekedés várható az Európai Unióban az őszibarack és a nektarin termésében 2023-ban 2022-höz képest. Kérdés, hogy ez az árakban realizálódik-e augusztusban.
Évről évre egyre kisebb a málna termőterülete Magyarországon, 2022-ben mindössze 101 hektáron termelték a gyümölcsöt, az éves termésmennyiség pedig már 1000 tonna alá csökkent.