Kemény idők várnak a magyar mezőgazdaságra: ez minden gazdát érinteni fog
Nehéz próbatétel jelenleg Magyarországon a nyereséges és versenyképes állattenyésztés, a hazai előállítású tej- és tejtermékek valamint hús árualap előállítása biztosítása.
Nehéz próbatétel jelenleg Magyarországon a nyereséges és versenyképes állattenyésztés, a hazai előállítású tej- és tejtermékek valamint hús árualap előállítása biztosítása.
Pár évtizeddel ezelőtt a lovak még a mezőgazdaság alapkövei voltak, mára azonban ez megváltozott. Szinte teljesen kikoptak az egész szektorból, pedig lehetne még bennük potenciál.
Olyan késő őszi feladatok, mint a kártevők elleni védekezés, a talaj előkészítése és a növények megfelelő védelme kulcsfontosságúak a következő tavaszi munkák sikeréhez és a kert egészségéhez.
A hazai szakértő szerint érthetetlen, miért akarja Európa feláldozni az agráriumát - viszont ennek lesznek következményei!
A magyar kukoricatermesztés az elmúlt években folyamatos visszaesést szenvedett el, amelyet az aszályok, a megnövekedett termelési költségek és az alacsony felvásárlási árak súlyosbítottak.
A baromfiágazat több szegmense is szenved, de a csirketermelés jó feltételek mellett tud működni, ezért megéri bővíteni.
Az ország szőlőültetvényein hamarosan befejeződik a szüret, Tolna megyében viszont van olyan termelő, akinek legalább öt hektárnyi területén még a tőkén van a szőlő. Miért is?
Mindenki tudhatja, hogy ez az élelmiszer igen egészséges és számos jótékony hatással bír, ráadásul különleges az ízvilága is és elegendő mennyiség állna rendelkezésünkre.
Habár 2020 óta folyamatosan nő a betakarított dió mennyisége Magyarországon, ezzel együtt az ára is jelentősen megemelkedett az utóbbi években. 2023-ban már 5720 forintot kellett fizetni...mi lesz így karácsonyig?!
Van olyan agrár felsőoktatási intézmény, amely zászlóshajója az agrárképzéseknek, egyben egy olyan agrártudományi központtá vált, amely a mezőgazdaság hazai fejlesztését a háttérországát is tudja biztosítani.
Az idei évben ugyan csökkent a növényvédő szerek forgalma Magyarországon, de egy normálisabb időjárású következő év során ez ismét fellendülhet.
Ahogy az Agrárszektor írja, jelenleg a hazai ökológiai területek nagy része legelő és szántóföld, ahol főként exportra termelnek, bár a gyümölcsök feldolgozása hazai szintén történik.
Az elmúlt évek rendkívüli klímaváltozási hatásai komoly kihívások elé állították a magyar szántóföldi növénytermesztőket.
Bár az upcycling egyre népszerűbb, a fogyasztók még mindig nem kifejezetten ezeket a termékeket keresik, hanem inkább az ízletes és tápanyagdús élelmiszereket részesítik előnyben.
Magyarországon párszáz hektárra tehető a termőterülete az édesburgonyának, de nagy, üzemi szintű termelőből is kevés van.
A növénynemesítés folyamatos tevékenység, a szükséges pénzügyi ráfordítás, a modern technológiák integrálása elengedhetetlen annak jövője szempontjából.
Az idei pusztító aszály is negatívan hatott a termelésere, de továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik a legnagyobb kihívást az ágazatban.
Fel kell készülni arra, hogy a tűzszezon már februárban elkezdődik itthon és egészen szeptember-októberig kitart majd, ráadásul sokkal intenzívebb, gyorsabban terjedő erdőtüzekre számíthatunk a jövőben.
Mi a helyzet jelenleg poloskafronton Magyarországon, és, hogy mire számíthatunk a későbbiekben? Most kiderül.
Egyre többen mondanak le a sertéshúsról Magyarországon is, de mi lesz ennek a vége?